Řecký parlament schválil další záchranný balík. Třetina Syrizy ho nepodpořila

Řecký parlament přijal podmínky třetího záchranného programu. Od mezinárodních věřitelů by tak Atény mohly dostat 85 miliard eur, pokud dohodu dnes odpoledne schválí i ministři financí eurozóny. Pro schválení dohody hlasovalo 222 poslanců, proti jich bylo 64 a 11 dalších se zdrželo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras | Zdroj: Reuters

Hlasování v řeckém parlamentu znovu ukázalo neshody ve vládní straně Syriza.

Premiér Alexis Tsipras proto zřejmě příští týden požádá parlament o důvěru. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný vládní zdroj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecký parlament schválil další záchranný program, země se tak přiblížila další finanční pomoci. Mluvila o tom Pavlína Nečásková ze zahraniční redakce

Kabinet při hlasování odmítla podpořit skoro třetina poslanců Syrizy. Dohodu se podařilo schválit jen s pomocí opozice, která ale premiéra Tsiprase při hlasování o důvěře zřejmě nepodpoří. To by mohlo znamenat předčasné volby.

Při celonočním zasedání podpořil dohodu i ministr financí Euclid Tsakalotos, i když podmínky jsou podle něj přísné.

"Dohoda je velice tvrdá a obsahuje mnoho bolestivých míst. Co se týče otázky, kdo ji uvede v praxi, to záleží na tom, komu řecký národ dá svou důvěru při jednání o restrukturalizaci dluhu, komu řecký národ věří,“ řekl ministr financí.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos | Foto: Reuters

Získáním záchranného programu Atény nebudou muset žádat o další překlenovací půjčku, za kterou by ručily všechny státy Evropské unie včetně České republiky.

Řecko peníze potřebuje do 20. srpna, kdy má Evropské centrální bance splatit 3,5 miliardy eur, asi 95 miliard korun.

Právě po 20. srpnu by řecký parlament měl hlasovat o důvěře vládě.

mta, Pavlína Nečásková, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme