Řecký parlament schválil podporu chudým. Měli by mít třeba elektřinu zdarma

Řecko zavádí úlevy a speciální dotace pro nejchudší obyvatele. Řecký parlament včera schválil například elektřinu pro chudé zdarma či přídavky na nájemné ve výši v přepočtu až pět a půl tisíce korun, 300 tisíc lidí také bude dostávat poukázky na potraviny. Vládnoucí strana Syriza tak plní jeden ze svých předvolebních slibů, na druhé straně však Atény k nelibosti věřitelů opouští striktně úspornou politiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chudí Řekové v Aténách si přišli pro jídlo zdarma. Pomoc pro nejchudší, k níž patří i rozdávání jídla, schválil řecký parlament | Zdroj: Reuters

Do sídla charitativní organizace „Chléb a akce“ právě přivezli zeleninu a ovoce, kterou budou rozdávat chudým ze čtvrti nedaleko centra Atén. Lidé musejí prokázat, že mají nízký příjem. Pak si mohou vždy s taškou přijít pro potraviny.

V lednicích tu přechovávají i mražené pizzy, sýry nebo masné výrobky, které organizaci darovaly různé supermarkety, protože se blíží datum spotřeby balených potravin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o pomoci pro chudé Řeky, kterou schválil tamní parlament, natočil redaktor Pavel Novák

Takové dary se podle ředitele společnosti Chléb a akce Lazarose Papageorgia rozdávají hned následující den poté, co přijdou.

„Průměrný roční příjem lidí, kterým rozdáváme jídlo, je 1500 eur. To znamená mít něco přes 100 eur na měsíc. To je, jako byste byli v Africe. Lidé nemají ani na to, aby platili účty za bydlení,“ říká.

Právě pro takové nejchudší obyvatele schválil řecký parlament přídavky na nájemné až ve výši 220 eur měsíčně. Bude je dostávat asi 30 tisíc rodin. Nebude jim tak hrozit, že je majitel domu vystěhuje na ulici.

Přibližně 300 tisíc Řeků bude mít nárok na potravinové poukázky, obdobu žebračenek, které se v Československu rozdávaly za velké krize v 30. letech minulého století. Ti nejchudší také budou mít zadarmo elektřinu, protože na její zaplacení prostě nemají peníze.

„Následky války v mírových časech“

„Řecko jako země Evropské unie zakouší následky války v mírových časech,“ hřímala před hlasováním o zákonu v parlamentu ministryně sociálních věcí Theano Fotiová.

Tisíce řeckých rodin podle ní hladoví, nemohou platit nájmy, nemají práci a nemají přístup k lékařské péči.

Tato slova potvrzuje i Liana Maili, vedoucí polikliniky charitativní organizace Lékaři světa v aténské čtvrti Perama, jedné z těch nejvíce postižených chudobou. Počet klientů, kteří vyhledávají bezplatnou lékařskou pomoc, prý roste geometrickou řadou.

„Když jsme tady v Peramě před pěti lety začínali, přicházeli k nám tak dva až tři lidé za týden. Nebylo to víc než deset klientů v měsíci. Tehdy jsme si mysleli, že deset extrémně chudých je moc. Teď přichází 600 a někdy i 700 lidí za měsíc. To už je opravdu hodně,“ říká žena.

Řecký parlament, ve kterém má levicově centristická koalice pohodlnou většinu, přijal zákon pro nejchudší bez konzultací s Evropskou komisí. Ta také vládu premiéra Tsiprase upozornila, že měla své kroky nejdřív projednat s věřiteli, kterým stále dluží.

Pavel Novák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme