Řecký parlament schválil požadovaná úsporná opatření

Řecko navzdory odporu velké části veřejnosti přijalo podmínky mezinárodních věřitelů a bude opět škrtat ve veřejných výdajích. Nové úspory schválili těsně před půlnocí poslanci. Sníží se například minimální mzda a na 15 tisíc státních zaměstnanců přijde o práci. Nová opatření mají ušetřit v přepočtu přes 8 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí protestovaly v Řecku proti schválení úsporných opatření | Zdroj: Reuters

Proti návrhu se přes varování svých předsedů postavila i část vládních konzervativců a socialistů. Vedení obou stran splnilo svoje hrozby a více než 40 rebelů vyloučilo. Požadavky mezinárodních věřitelů odmítla i krajní pravice a krajní levice.

Premiér Lukas Papadimos v dramatické rozpravě nutnost reforem dlouho obhajoval.

„I když krátkodobě mohou úspory a škrty negativně ovlivnit průměrné příjmy, dlouhodobě zlepší podmínky na trhu a prospějí všem. I když to zní divně, snížení minimální mzdy povede ke zvýšení zaměstnanosti a výkonu ekonomiky. Pomůže ale najít práci nezaměstnaným a statisícům lidí, kteří si musejí vydělávat načerno.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicistka žijící v Řecku Věra Čolasová byla hostem Světa o osmé Rádia Česko

„Právě nezaměstnanost je teď naším hlavním problémem. Za poslední dva roky prudce narostla a bez práce je každý druhý mladý člověk,“ konstatoval premiér, který vyzval ke schválení úsporného programu, aby se země vyhnula katastrofickému bankrotu.

K nepopulárním opatřením donutily řeckou vládu Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Tvrdými škrty podmínily vydání druhého balíku pomoci ve výši 130 miliard eur, bez něhož by Řecko v březnu zbankrotovalo.

Řecko však nemá půjčku ještě jistou. Je třeba najít dalších 325 milionů eur ze státního rozpočtu, aby záchranný balík představitelé trojky odsouhlasili.

Dodržení schválených úsporných opatření v Řecku není reálné, míní expert

Číst článek

V Aténách a dalších městech se včera sešly desítky tisíc rozběsněných demonstrantů, aby projevily svůj nesouhlas s tvrdými podmínkami půjčky. Výtržníci z davu zapalovali budovy, házeli zápalné lahve a kameny po policistech a ničili obchody a banky.

Policisté se marně snažili rozehnat bouřící se dav slzným plynem. Mnozí civilisté i policisté byli zraněni, téměř 70 výtržníků zatčeno a hasiči byli nuceni zasáhnout u desítek požárů.

Papadimos má jako nepolitik výhodu

Podle některých informací vyšlo v Aténách do ulic asi 80 tisíc nespokojených Řeků a v Soluni kolem 20 tisíc. Publicistka žijící v Řecku Věra Čolasová si myslí, že za vyhrocené napětí mohou především odbory a levicové strany.

„Obyčejný Řek pochopil, že ke změnám dojít musí. Ovšem na druhé straně zase je tady klima předvolebního období, kdy každá strana chce vyzískat určitou přízeň a snaží se slibovat i to, co splnit nelze. Nechce ztratit body, a v této kombinaci je to skutečně výbušná směs,“ říká.

Jediný, kdo si v takové situaci může dovolit riskovat nepopulární opatření, je nepolitik, domnívá se Věra Čolasová. Papadimos je technokrat a finanční odborník uznávaný v Evropě i ve Spojených státech.

Před parlamentem protestovaly tisíce lidí | Foto: Reuters

„V současné době nemá moc bodů v Řecku, protože jednotlivé strany se obávají, aby nebyl pro ně konkurencí a aby nakonec jaksi obyvatelstvo nechtělo, aby zůstal dál u vlády,“ dodává.

Snížení minimální mzdy na 600 euro měsíčně a propuštění 15 tisíc státních zaměstnanců se nezdá být tak drastickým opatřením, v Řecku je navíc podle německého tisku zaměstnáno tolik úředníků jako v celém Německu.

Čolasová ale upozorňuje, že v soukromém sektoru jsou minimální mzdy mnohdy daleko nižší a 30 tisíc úředníků už bylo propuštěno dříve. Další propouštění se prý dá očekávat.

„Je to málo, a proto bude docházet ještě k dalšímu snížení. Ale v současné době přichází hromadně 15 tisíc lidí o práci. Tito lidé nemají kde být umístěni. Musíme ještě dodat, že tito lidé nejsou příliš vytížení a nejsou příliš zvyklí vydávat nějaké výkony jako lidé v soukromém sektoru,“ vysvětluje.

Milan Kopp, Ondřej Himmer, Václav Sochor, mta, Kristina Winklerová, Soňa Dorňáková Stamu, andronika Čolasová, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme