Řecký parlament schválil vládní návrh úsporných reforem

Řecký parlament podle očekávání schválil vládní návrh úsporných reforem. Díky jejich příslibu by mohli mezinárodní věřitelé poskytnout Řecku třetí dlouhodobý úvěr a zabránit tak hrozícímu bankrotu i vystoupení země z eurozóny. O osudu dohody s Řeckem definitivně rozhodne dnešní a zítřejší summit Evropské unie v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras sleduje jednání parlamentu

Řecký premiér Alexis Tsipras sleduje jednání parlamentu | Zdroj: Reuters

Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase je aktuální reformní plán lepší než ten, který Řecku nabídli v červnu věřitelé a který pak lidé odmítli v referendu.

„Navzdory uzavřeným bankám i obrovským společenským problémům učinili Řekové náročné, odvážné a historické rozhodnutí, které většinu z nás překvapilo. Rozhodli se odmítnout ultimátum. Občané tím ale nedali vládě mandát k tomu, aby se rozešla s Evropskou unií. Naopak, posílili tím náš mandát k vyjednání ekonomicky životaschopné dohody. NE v referendu chápu jako ANO pro lepší dohodu, která Řekům zajistí důstojnost,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řekové protestovali proti reformám a chystaným dohodám s věřiteli. Demonstraci sledoval zvláštní zpravodaj ČRo Martin Ježek

Řecká vláda reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření předala již ve čtvrtek představitelům eurozóny.

Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond už oznámily, že řecký návrh reforem je za určitých podmínek základem pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur.

Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací je nyní jisté, že ministři financí eurozóny se dohodnou na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu pro Řecko.

Vládní opozice s cedulkami s nápisem NE | Foto: Reuters

Itálie a Francie už řecké návrhy označily za dostatečné, jiné státy eurozóny by chtěly ještě tvrdší úspory a reformy. Někteří věřitelé pak pochybují, že Řecko své sliby dodrží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po schůzce ministrů financí věřitelských zemí by mělo být jasno, jestli Řecko zůstane v eurozóně. Podrobnosti má zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Musíme záměrům řecké vlády opravdu věřit a rozhodnout, jestli jsou její návrhy dostatečné,“ prohlásil šéf zemí platících eurem Jeroen Dijsselbloem.

Atény výměnou za pomoc slibují udržení a zvyšování primárního rozpočtového přebytku, zvýšení některých daní, snížení výdajů například na obranu, postupnou reformu penzí i veřejného sektoru, lepší výběr daní i pokračování privatizace.

Pokud by eurozóna řecké návrhy odmítla, zítra by se na summitu zřejmě řešily podrobnosti o odchodu země z eurozóny a případná humanitární pomoc. V případě vystoupení z eurozóny totiž hrozí, že v Řecku dojdou léky a možná i základní potraviny. Bylo by také potřeba zabezpečit řecké hranice.

I poslední návrh věřitelům Řeky rozděluje. Kritizují ho i někteří vládní poslanci

Číst článek

Na náměstí Syntagma před parlamentem se mezitím sešlo několik tisíc lidí, kteří s chystanou dohodou nesouhlasí a kteří se již dříve vyjádřili nesouhlasně s úsporným opatřením v nedávném referendu.

„Dohoda, kterou se snaží vláda podepsat je přesným opakem výsledku referenda. Budeme organizovat protesty a stávky, dokud tu dohodu zase nezruší,“ upozornila protestující žena.

„Prostě nás prodali. My přitom nemáme sílu na další závazky a na další dohody. My s žádnou další dohodou nesouhlasíme,“ dodala další.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: Český rozhlas

ČTK, Jan Prokeš, Ondřej Houska, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme