Řecký premiér Papadimos vyzval poslance k přijetí úsporných opatření

Řecký parlament dnes bude hlasovat o přijetí tvrdých podmínek nutných pro obdržení půjčky na záchranu země. Prozatímní premiér Lukas Papadimos při včerejším proslovu k národu vyzval politiky, aby úsporný balíček schválili, jinak zemi hrozí chaos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prozatímní řecký premiér Lukas Papadimos promluvil k národu | Zdroj: Reuters

Prohlásil, že nepřijetí podmínek by znamenalo řecký bankrot, velké sociální nepokoje, zásadní nedostatek peněz na vyplácení platů, důchodů a podpor a skutečnou katastrofu. Zároveň uvedl, že kdokoliv tvrdí opak, je demagog nebo má nečisté úmysly.

Řečtí občané i někteří politici se ale bouří proti škrtům přesahujícím zhruba 8 miliard korun, které si žádá takzvaná Trojka, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská unie a Evropská centrální banka.

Večerní hlasování proto zřejmě bude dramatické. Asi padesát poslanců uvedlo, že smlouvu nepodpoří. Proti se postavila krajně pravicová strana LAOS a také řada poslanců za socialisty i konzervativce.

Vedení obou nejsilnější stran pohrozilo vzpurným zákonodárcům, že jejich jména vyškrtne z kandidátek pro nadcházející volby, pokud dnes budou hlasovat proti.

Před budovu parlamentu navíc odbory svolávají velké protestní shromáždění, které má podle předpokladů patřit k jedněm z největších za poslední léta.

Pokud řecký parlament plánované škrty neschválí, eurozóna pravděpodobně odmítne vydat Aténám druhou část pomoci a zemi hrozí bezprostřední bankrot.

Kristina Winklerová, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme