Řecký premiér volá po vládě národní jednoty, sám v ní asi nebude

Řecký premiér Jorgos Papandreu, který v noci na sobotu přestál hlasování o důvěře jeho kabinetu, začal jednat se zástupci všech politických stran o vytvoření široké koalice národní jednoty. Složení nové vlády premiér dopoledne konzultoval i s řeckým prezidentem Karolosem Papuliasem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jorgos Papandreu na konzultaci u prezidenta | Zdroj: Reuters

Vytváření nového kabinetu podle něj bude zahájen brzy. „Mým cílem je okamžité vytvoření vlády jednoty. Absence dohody by mohla způsobit obavy našich evropských partnerů týkajících se našeho členství v eurozóně,“ uvedl Papandreu po jednání s prezidentem.

Spolupráce je podle premiéra nutná jako záruka pro Řecko i jeho partnery, že je země schopna dodržet své závazky. Jen s vládou národní jednoty má podle něj země šanci překonat současné období nestability.

Konzervativci, kteří představují hlavní opoziční sílu, ale zatím volají spíše po předčasných volbách.

Premiér však požadavek opozice na vyhlášení předčasných voleb razantně odmítl. „Volby v této době se nejen rovnají katastrofě, ale neměly by se konat ani v nejlepším zájmu lidu,“ prohlásil. Za jediné řešení označil přijetí evropského plánu a ustavení vlády s mnohem silnější podporou.

Země totiž do poloviny prosince potřebuje schválit podmínky evropské pomoci, aby dostala další část půjčky. Přestože Papandreu v noci získal důvěru parlamentu, je pravděpodobné, že v čele nové vlády stane někdo jiný.

Papandreova vláda v pátek před půlnocí přežila hlasování o důvěře, když ji podpořilo 153 poslanců z 300členného parlamentu. Vládnoucí Panhelénské socialistické hnutí má v parlamentu 152 křesel.

Mirko Kašpar, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme