Řecký premiér zřejmě odstoupí, prý nemá zájem vést příští vládu

Řecký premiér Jorgos Papandreu ve funkci skončí, až bude uzavřena dohoda o nové přechodné vládě. Mohlo by se tak stát už v neděli večer. Uvedl to vysoce postavený člen premiérovy strany, jehož citovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Georgios Papandreu | Zdroj: ČTK

Papandreu zdůraznil, že je nutné ještě dohodnout cíle nové vlády, jejího šéfa a období, po které bude v úřadu. Podle zdrojů z vládní socialistické strany by v takzvané vládě národní jednoty měli být zastoupeni politici i odborníci.

Na zasedání vládního kabinetu premiér Papandreu také ministrům řekl, že je nezbytně nutné schválit v parlamentu poslední smlouvu o finanční pomoci.

Mluvčí řecké vlády uvedl, že politici začali jednat o složení nové přechodné koaliční vlády. Jméno nového premiéra by tak mohlo být známo už v pondělí.

Papandreu také jednal u prezidenta Karolose Papuliase spolu s šéfem pravicové strany Antoniosem Samarasem. Opozice trvá na své podmínce, že nebude spolupracovat na řešení problémů, dokud ministerský předseda ze své funkce neodstoupí. Papandreu už se nechal slyšet, že nemá zájem vést příští, nově vytvořenou vládu.

Tlak na Řecko se stupňuje

Na Řecko znovu naléhá i Evropská unie. Eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn zopakoval, že si nepřeje odchod Řecka z eurozóny, ale že Brusel musí být připraven na každou možnost.

Papandreova vláda se ocitla na pokraji zániku tento týden a to kvůli záměru uspořádat referendum o půjčce od EU. Nečekané rozhodnutí vyvolalo zděšení v Bruselu, na finančních trzích i v samotném Řecku.

Premiér po tlaku návrh na vyhlášení referenda odvolal a v pátek těsně ustál hlasování o důvěře vlády. Po sobotním jednání s prezidentem však přiznal, že v nové vládě, kterou pomáhá dojednat, nejspíš nebude.

Martina Hanáčková, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme