Řecký soud rozhodl, že veřejnoprávní televize i rozhlas mají znovu začít vysílat

Do politické krize kolem řecké veřejnoprávní televize a rozhlasu vstoupil správní soud. Rozhodl, že vysílání, které před týdnem pozastavila vláda, musí být okamžitě obnoveno. Zároveň však řecká justice posvětila záměr pravicového premiéra Antonise Samarase, který chce v rámci úspor vybudovat novou mediální společnost, levnější a s menším počtem zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos (uprostřed) po jednání s premiérem

Šéf socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos (uprostřed) po jednání s premiérem | Zdroj: Reuters

Návrat ERT do éteru hlasitě slavili lidé před aténským soudem.

„Soudní výrok potvrzuje, co jsme říkali od začátku. Že žádná vláda nemá právo zastavit veřejnoprávní vysílání, které dává Řekům informace i kulturu,“ komentoval večerní verdikt lídr socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku informovala tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu

Dvě koaliční levicové strany PADOK a DIMAR nesouhlasí s propuštěním všech zaměstnanců a požadují znovuotevření televize v původním stavu. Řecký premiér si však vykládá rozhodnutí soudu o obnovení vysílání státní televize jinak než jeho levicoví koaliční partneři.

Podobně to vidí i ministr financí. „Vláda musí udržet odvahu k radikálním reformám, to je naše priorita,“ oznámil ministr financí Jannis Stournaras.

Rozhodnout o podobě vysílání a také o případném zažehnání vládní krize by se mělo zítra. „Vláda se na to údajně připravuje a chce navrhnout jakýsi náhradní plán na přechodné fungování s jiným týmem novinářů, s jiným týmem lidí,“ popsala spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu.

K zrušení řecké státní televize a rozhlasu došlo minulé úterý, o práci přišlo dva a půl tisíce lidí. Novináři však dál ilegálně vysílají po internetu.

„Novináři vysílají z budovy bývalé televize nepřetržitě už celý týden. Vedou se tam debaty o politické situaci v zemi,“ uvedla Dorňáková-Stamu.

Ve studiu se podle ní střídají politici, hlavně ti levicoví. Debatuje se o ekonomických otázkách včetně propouštění ze státního sektoru. „Novináři informují zvláště o tom problému, který se jich týká, to znamená, že vláda zavřela státní televizi a rozhlas,“ přiblížila Dorňáková-Stamu.

Jan Prokeš, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme