Řeckým lékárnám chybí léky, Atény proto částečně zakázaly jejich vývoz

Řecké lékárny bijí na poplach. Chybí jim léky na běžné i závažné nemoci. Distributoři je totiž raději vyvážejí do zahraničí, kde za ně inkasují více peněz. Stát navíc zpožďuje platby lékárnám. Stovkám z nich proto hrozí bankrot. Dnešní stávky proti reformám, které mají jejich postavení ještě ztížit, se proto zúčastní také lékárníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeckým lékárnám docházejí důležité léky (ilustrační foto)

Řeckým lékárnám docházejí důležité léky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Postarší pán si kupuje dvě krabičky léků, které si před týdnem objednal. Má štěstí, drobné zacinkají na pultu a odchází. Paní magistra Glafki Merianosová ale ještě ani nezavře pokladnu a už přichází další zákazník, tentokrát mladá dívka. Dveře se vskutku netrhnou, i proto dovnitř neustále doléhá ruch z ulice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řeckým lékárnám chybí důležité léky. V Aténské lékárně paní Glafki Merianos natáčel Robert Mikoláš

Lék, který dívka žádá, ovšem nemají, stejně jako řadu dalších. Paní Glafki proto volá distributorovi, ani tam však neuspěje.

„Chybí nám třeba inzulín pro diabetiky, což je dost závažné. Tito lidé jsou těžce nemocní, ale odpovědným společnostem i úředníkům je to jedno,“ rozhodí rukama pan Kostas, který se svou ženou provozuje středně velkou lékárnu na rohu náměstí Karaiskaki už 32 let.

Prázdnotou tak zejí i šuplíky a police, které ještě před pár lety bývaly zcela plné.

„Nejsou ani preparáty na vysoký tlak, ani léky pro epileptiky. Situace je opravdu vážná,“ říká Glafki Merianosová s výrazem plným vzteku i beznaděje.

Musím mít poslance, na které je spoleh, řekl Tsipras před hlasováním o reformách

Číst článek

„Léky v Řecku jsou nejlevnější v Evropě, proto je farmaceutické firmy vyvážejí do zahraničí a my máme smůlu,“ vysvětluje pan Kostas a líčí další z problémů, se kterými si neví rady většina z celkem tří tisíc lékáren v Aténách:

„Tohle je recept na očkovací vakcínu pro děti. Pán, který si ji vyzvedl, za ni nemusel nic doplácet. Stojí však 45 eur a ty musím já dát velkoodběrateli, tedy ze své kapsy, protože stát mi to uhradí až za pět měsíců. Když si to spočítáte, není divu, že 800 lékáren se chystá brzy zavřít, dalších 800 pak už přímo kontrolují distributoři.“

Nové reformy liberalizující trh mohou podle Kostase potopit i zbytek lékáren. Nově si totiž bude moci lékárnu otevřít kdokoli, tedy i lidé bez specializovaného vysokoškolského vzdělání. A pomyslný hřebík do rakve jim prý zatlučou supermarkety, které se chystají prodávat i řadu léků.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme