Řečtí lékaři stávkují proti zavedení centrálního systému psaní léků
Řecko včera zažilo první protivládní protest v novém roce. Doktoři státních nemocnic a lékárníci zahájili několikadenní stávku. Protestují proti snížení výdajů na zdravotnictví. Do čtvrtka hodlají v nemocnicích zajišťovat jen pohotovost a další neodkladnou péči. Lékárníci, kteří zastavili práci na 2 dny, tvrdí, že vládní opatření ohrožuje jejich existenci.
Kromě lékařů státních nemocnic a státních pojišťovacích úřadů se ke stávce připojí i soukromí lékaři.
Lékaři protestují proti zavedení jednotného centrálního ekonomického systému psaní léků. Doposud to bylo nastaveno tak, že lékaři spolupracovali s farmaceutickými firmami. Čím více léků psali na recept, tím měli větší zisky.
O stávce lékařů mluvila ve Světě o osmé spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková-Stamu
„Byl to nekontrolovatelný systém, stát měl obrovské daňové úniky a lékaři měli peníze načerno,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu.
Původním systémem byly vysávány zdravotnické pojišťovny, které jsou v současné době na pokraji bankrotu. Proto se ministerstvo zdravotnictví snaží zavést pořádek a většina lékařů se brání, protože tento systém fungoval téměř 30 let.
„Veřejnost volá po tom, aby systém byl průhledný, protože stát ztrácí velké peníze. Daňové úniky jsou obrovské ve všech oblastech. Proto je stát nucen snižovat důchody a platy,“ říká Soňa Dorňáková-Stamu.
Vláda je pod velkým tlakem Evropské unie. Jestliže nesplní reformní program, tak balík téměř 90 miliard eur, který vláda očekává na konci února, nepřijde. To by znamenalo bankrot celého státního systému.