Řečtí námořníci stávkují. Dva dny budou protestovat proti snížení penzí

Z řeckých přístavů dnes nevyplul jediný trajekt. V zemi totiž stávkují námořníci. Do 48hodinového protestu vstoupili kvůli snížení penzí. K tomu musela řecká vláda sáhnout v rámci úspor, které mají zadluženou zemi zachránit před bankrotem. Stávka zkomplikuje život hlavně na ostrovech bez leteckého spojení a je dost možné, že si ji námořníci ještě prodlouží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořníci stávkují. Trajekty stojí v přístavech. Lidé si musí počkat dva dny | Zdroj: Reuters

Ne všechny řecké ostrovy mají letiště, proto se z nich dnes nikdo nedostane. Stávka se dotkne také dopravců a dodavatelů, hlavně těch, kteří vozí čerstvé zboží.

Proti stávce se bouří většina Řeků. Námořníky kritizují i pravicové polické strany. Ty zas obviňují Komunistickou stranu Řecka za to, že stávku podporuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce námořníků informovala spolupracovnice ČRo Pavla Smetanová

Zemědělci z Kréty a dalších ostrovů vyzývají námořníky, aby neškodili jejich profesi a stávku ukončili. Lodní doprava je pro ně jediným způsobem, jak dostat zemědělské produkty na pevninu. Jsou dokonce odhodláni vzít zákon do svých rukou.

Vláda chce s námořnickými odbory znovu jednat, přestože jejich dlouhotrvající stávka bude škodit i turismu. Vláda má k dispozici zákon, podle kterého může námořníky přinutit k návratu do práce.

Dvoudenní stávka zásoby, které jsou naštěstí velké, neohrozí.

„Horší by bylo, pokud si námořníci stávku prodlouží, jako tomu bylo jednou na podzim, stávkovalo se skoro deset dní. Tady na ostrově Korfu byly už docela vypleněné supermarkety a nebyl dostatek benzínu. To se ale děje velice zřídka,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová.

Podobná stávka není vyloučena ani v létě, kdy na ostrovy přijíždí řada turistů.

„Řekové sice stávkují i v sezóně, ale nejsou nikdy tak dramatické, že by trvaly nějak příliš dlouho, protože si sami moc dobře uvědomují, že cestovní ruch potřebují. Já bych se toho nijak neobávala,“ dodává Pavla Smetanová.

Michaela Vydrová, Soňa Dorňáková Stamu, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme