Řečtí politici mají poslední možnost sestavit vládu, šance jsou mizivé

Řecko stojí před posledním pokusem o sestavení vlády. Mandát k jejímu vytvoření je zpět v rukou prezidenta Karolose Papuljase. Po třetím neúspěšném pokusu o sestavení kabinetu mu ho předal šéf socialistů Evangelos Venizelos. Prezident začal jednat se šéfy tří nejsilnějších stran, poslední šance na dohodu je ale mizivá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký prezident pozval na jednání o vládě šéfy tří nejsilnějších stran | Zdroj: Reuters

"Zdá se, jakoby politici neslyšeli hlas lidu, který je jasně proti úsporným opatřením," prohlásil Alexis Tsipras, předseda druhé vítězné strany, radikální levice SYRIZA.

Tsipras bojkotuje jakoukoliv dohodu o vytvoření nové vlády a chce tak zemi dovést k novým volbám, ve kterých by jeho strana zřejmě zvítězila.

Evropská unie ale nechce o jakýchkoli změnách v podepsané dohodě ani slyšet a vyzývá Řecko, aby se drželo dohodnutých pravidel nebo opustilo eurozónu.

Čím dál pravděpodobnější možnost dalších řeckých voleb přitom vyvolala paniku na trzích po celé Evropě. Euro se propadlo na nejnižší úroveň vůči dolaru od letošního ledna.

bre, Pavla Smetanová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme