Redakce francouzského časopisu byla vypálena. Asi kvůli Mohamedovi

Neznámý pachatel zničil v noci zápalnou lahví pařížské kanceláře francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo. K útoku došlo pouhý den poté, co časopis s nadsázkou jmenoval šéfredaktorem příštího čísla muslimského proroka Mohameda. Tento krok je v humoristické publikaci odůvodněný oslavou vítězství islamistické strany v tuniských volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo | Foto: Reuters

Podle vydavatele periodika zničil jediný molotovův koktejl veškeré vybavení redakce. Rozsáhlé škody potvrdila i policie. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách a důsledcích nočního útoku proti francouzskému časopisu mluvil na Rádiu Česko Fabrice Martin Plichta, zpravodaj listu Le Monde

Hackeři zároveň napadli webové stránky Charlie Hebdo, na které umístili hesla v angličtině a turečtině. Přes den se na ní údajně objevil obrázek mešity s heslem ‚Není boha kromě Alláha‘. Stránky momentálně nefungují.

Týdeník dnes vyšel s ilustrací proroka Mohameda na titulní straně. Islám přitom jeho zobrazování přísně zakazuje. Autoři napsali, že se podílel na vydání aktuálního čísla jako šéfredaktor. Jméno magazínu bylo změněné na ‚Charia Hebdo‘ v narážce na muslimské právo šaría.

Na poslední straně je kresba znázorňující muslimského proroka s klaunským nosem a slovy ‚Islám a humor jdou dohromady‘.

Šaría u Středozemního moře?

„K nočnímu útoku se zatím nikdo nepřihlásil, určitě jde ale o nějaké islamisty nebo lidi, kteří nemohli snést, že si satirický časopis dělá legraci z výsledků voleb v Tunisku,“ říká Fabrice Martin Plichta, zpravodaj listu Le Monde.

Časopis si podle něj dělá často legraci ze všech ideologií, z politiků a ze všech sebestředných nebo nemístných názorů.

„Obavy z toho, že by mohlo být po volbách v Tunisku zavedeno právo Šarka jsou ale ve Francii dost silné. Nikdo si nepřeje další Írán. Zvláště u Středozemního moře,“ dodává Fabrice Martin Plichta.

Útok proti časopisu s dlouholetou tradicí odsoudila řada francouzských politiků. Stejně se vyjádřil i šéf Francouzské muslimské rady Hassan Moussaoui, ten ale odsoudil i obsah aktuálního čísla.

Magazín byl v minulosti kritizovaný muslimy také za to, že přetiskl karikatury proroka Mohameda z dánského listu Jyllands-Posten, které tehdy vyvolaly v arabském světě vlnu protestů. Dvě islámské organizace tehdy na Ćharlie Hebdo podaly žalobu za podněcování k rasismu, pařížský soud ale časopis obvinění zprostil.

David Koubek, Martin Křížek, Jan Prokeš, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme