Redaktoři rakouské ORF protestují proti mladému vedoucímu kanceláře ředitele televize

Pětadvacetiletý Niko Pelinka je velkou nadějí rakouských sociálních demokratů. A jestli bude pokračovat v kariéře dosavadním tempem, jednou třeba přijede do Prahy jako rakouský kancléř. Nejdřív ale musí vyřešit aféru, která vypukla kolem jeho jmenování do vysoké funkce v rakouské televizi ORF. Veřejnoprávní novináři se postavili na odpor, a jasně naznačili, že tohle trpět nebudou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studio 6 - ranní vysílání České televize | Foto: Archiv České televize

Od pondělí visí na serveru YouTube protestní video redaktorů ORF. Přes 50 novinářů čte prohlášení, kde se distancuje od jmenování Nika Pelinky do funkce vedoucího kanceláře generálního ředitele.

K natočení protestního videa přiměl redaktory překotný vývoj ve veřejnoprávní televizi za poslední měsíc. Generální ředitel bez výběrového řízení oznámil, že šéfem jeho kanceláře, tedy jeho pravou rukou a velmi vlivným člověkem v televizi, se stane Niko Pelinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestu rakouských novinářů natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Redaktory rozhodnutí rozladilo už jen proto, že někteří dělají novinařinu tak dlouho, jako je 25letý Niko Pelinka na světě. Důvody k protestu byly ale mnohem vážnější.

Přestože se v redakcích šetří kde může, televize našla peníze na nové pracovní místo pro Pelinku, který by měl mít astronomicky vysoký plat, přes 5 tisíc eur měsíčně.

Pelinka navíc dosud seděl v dozorčí radě ORF, a teď by najednou ze dne na den přeskočil do firmy, kterou kontroloval. Co je nejhorší, Pelinka je mladý sociální demokrat, a je úplně jasné, za koho kope, ať už má jakoukoli funkci.

Rakousko je známé tím, že si dvě největší politické strany rozdělují vliv i funkce ve státě. Tenhle pokus ale narazil na tvrdou zeď. Generální ředitel ORF Wrabetz se má rozmyslet do pátku, jestli Pelinku do funkce přece jen jmenuje.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme