Ředitel Googlu kritizuje Peking. Využívá prý hackery ke krádežím informací

Čína je nejnebezpečnější velmocí na světě, tvrdí ve své knize ředitel firmy Google Eric Schmidt. Asijská země je podle něj největším a nejsofistikovanějším počítačovým hackerem. Pomocí kyberšpionů prý nelegálně získává na internetu množství informací, které dále využívá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Peking podle ředitele Googlu na jedné straně filtruje všechny informace na čínském internetu, na druhé straně ale využívá služeb i těch nejsofistikovanějších hackerů. Ti se pak nabourávají do počítačů zahraničních společností a organizací.

Ve světě digitálních technologií pomáhají ukradené informace Číně, aby se stala hospodářskou a politickou velmocí. Země, které počítačovou špionáž kvůli etickým kodexům nebo zákonům nevyužívají, jsou tak ve srovnání s Pekingem ve velké nevýhodě, alespoň podle Schmidta.

Eric Schmidt se spoluautorem Jaredem Cohenem přibližují v knize The New Digital Age apokalyptické vize konce světa a demokratických společností, ke kterému přivede lidstvo právě nadužívání a zneužívání moderních technologií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková zjišťovala podrobnosti o nové knize od ředitele Googlu

Vydání knihy se připravuje na duben, takže zatím jsou přístupné jen ty části díla, které autoři publikovali v médiích.

Vztahy Googlu a Pekingu rozhodně nejsou ideální. Čínská vláda v zemi už několik let omezuje společností poskytované služby.

Počátky konfliktu údajně sahají do doby, kdy Peking začal cenzurovat stránky vyhledávače Google a blokovat je. Dodnes tak Google Search v Číně nefunguje. Podle firmy se ale Peking už dříve nabourával do e-mailových schránek některých uživatelů Gmailu.

Schmidt ani není první, kdo kritizuje Čínu za kybernetické útoky. Před několika dny si stěžovaly dva přední americké deníky na to, že je napadli čínští hackeři.

Do systému novin Wall Street Journal se údajně pokoušeli dostat v minulém týdnu už podruhé, zatímco deník The New York Times prý podobné kybernetické útoky zažívá déle než čtyři měsíce.

Špionáž z Číny na svých stránky zaznamenala i jiná média, například agentura Bloomberg, a nově potvrdil nabourání do svého serveru i The Washington Post. Společné mají tato média jedno, uveřejnila totiž informace citlivé pro Peking a jeho lídry, například zprávy o bohatství čínských politiků a jejich rodin.

Počítačová kriminalita ve světě podle studie společnosti Symantec | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme