Ředitelé zpravodajských služeb USA považují zprávy o odposleších v Evropě za přehnané

Ředitelé amerických zpravodajských služeb brání postup svých agentur při shromažďování dat. K vysvětlení je povolali zákonodárci amerického Kongresu v reakci na mezinárodní skandál s odposlechy telefonátů v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper

Ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper | Zdroj: Reuters

„Americké zpravodajské služby fungují v mezích zákona a své cíle sledují jen v opodstatněných případech,“ ujišťoval kongresový výbor pro zpravodajské služby jejich ředitel James Clapper. Zároveň ale v odpovědi na jednu z otázek dodal, že odhalovat záměry lídrů cizích států patří k hlavním cílům špionážních operací.

Ani šéf Národní bezpečnostní služby NSA Keith Alexander nepřispěchal s omluvou, která by rozptýlila pobouření dotčených zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Lenka Kabrhelová zaznamenala, jak se šéfové amerických výzvědných služeb vyjadřují ke skandálu ohledně odposlechů v Evropě

Zprávy médií ve Španělsku, Francii či Itálii, podle nichž američtí zpravodajci sledovali miliony telefonátů, jsou podle generála Alexandera nepravdivé. Většinu dat podle něj shromáždily samy evropské zpravodajské služby, které se o ně později podělily s NSA.

Podle médií americká Národní bezpečnostní služba tajně sledovala státníky, diplomaty i občany řady amerických spojenců, včetně Francie, Německa, Španělska či Brazílie.

Lenka Kabrhelová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme