Referendum dopadlo pro Lukašenka zřejmě příznivě

Občané Běloruska dali zřejmě svoji důvěru prezidentu Lukašenkovi. Vyplývá to z částečných neoficiálních výsledků voleb a referenda. V lidovém hlasování o změně ústavy mu povolili potřetí za sebou kandidovat na prezidentský úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Lukašenko | Zdroj: ČTK

Po sečtení hlasů z přibližně 30 procent volebních okrsků je zřejmé, že Bělorusové řekli svému prezidentovi v referendu Ano. Jak oznámila předsedkyně Ústřední volební komise Lidie Jarmošinová, pro změnu ústavy se vyslovilo skoro 89 procent voličů, kteří přišli k volbám.

Z článku ústavy, který mluví o volbě hlavy státu, tak mohou být vyškrtnuta slova o tom, že prezidentský úřad může jeden a týž člověk zastávat jen dvě volební období za sebou. Aleksander Lukašenko tak bude moci v roce 2006 kandidovat potřetí a za dalších 5 let znovu, dokud mu na výkon funkce stačí síly.

Opozice nepovažuje tyto výsledky za věrohodné a poukazuje na to, že státní sdělovací prostředky vedly před referendem masivní kampaň na podporu prezidenta.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme