Referendum o brexitu mohl ovlivnit hackerský útok, tvrdí britští poslanci

Referendum o brexitu mohly ovlivnit zahraniční vlády. Ve své zprávě to nevyloučili členové jednoho z výborů britské Dolní sněmovny. Poslanecký výbor se zabýval okolnostmi, za kterých loni v červnu zkolaboval server pro registraci voličů. Podle zprávy mohl být za potížemi útok zahraničních hackerů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

brexit

brexit | Foto: Fotobanka Pixabay

Loni 7. června zkolaboval vládní server pro online registraci voličů, což byl povinný krok pro zájemce o hlasování.

Britové si tehdy mysleli, že server nevydržel rekordní zájem veřejnosti spojený s bouřlivým průběhem televizní debaty o plusech a mínusech brexitu.

Jenže poslanci z Výboru pro veřejné a ústavní záležitosti nyní nevyloučili, že šlo ve skutečnosti o hackerský útok s pomocí robotů, pro který se vžila anglická zkratka DDOS. Výbor nedospěl k závěru, kdo za takovým útokem stál, ale výslovně ve své zprávě zmínil Rusko a Čínu coby země, které používají kybernetické útoky zohledňující „psychologii mas“.

Skotsko napsalo po brexitu vlastní dopis. Žádá po Londýnu jednání o novém referendu

Číst článek

Předseda poslaneckého výboru, konzervativní poslanec Bernard Jenkin BBC řekl, že pro variantu cíleného napadení serveru nejsou jasné důkazy. Tehdejší ministerský předseda David Cameron loni v červnu lhůtu pro zápis voličů prodloužil o 48 hodin. Zpráva poslanců konstatuje, že „nedošlo k relevantnímu dopadu na výsledek referenda.“

Za půl roku 34 550 počítačových útoků

Spojené království je jednou ze zemí, kde se tento typ moderní hrozby bere velmi vážně, ať už ze strany politiků, tak daleko víc ze strany zpravodajských služeb. Výslovně to zmiňují zprávy tajných služeb z posledních let a naposledy to zdůraznil letos v únoru Ciaran Martin, nový ředitel britské tajné služby GCHQ, tedy monitorovací a odposlouchávací.

Martin doslova prohlásil, že Británie měsíčně čelí „tuctům kybernetických útoků, včetně pokusů hackerů podporovaných ruským státem odcizit tajemství z oblasti vojenství a zahraniční politiky.“

Ministr financí Philip Hammond rovněž před časem oznámil, že britské Národní centrum kybernetické ochrany zastavilo za šest měsíců 34 550 počítačových útoků na vládní instituce a jednotlivce.

Ve zprávě poslaneckého výboru je také velmi kritická pasáž, která zpochybňuje pohnutky premiéra Davida Camerona pro vypsání referenda. Cameron byl prý motivován snahou umlčet nevhodnou debatu.

Zákonodárci se shodli na tom, že „neexistovalo plánování pro případ vítězství brexitu, což vyvolalo novou kontroverzi a zničilo důvěryhodnost ministerského předsedy.“ Ve zprávě nechybí věta, že by „všechny budoucí britské vlády měly pečlivě zvážit vypsání plebiscitu o kontroverzních tématech, zvlášť pokud nejsou připravené realizovat takový výsledek hlasování, který si nepřejí“.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme