Referendum o odvolání Madura? Nejdříve příští rok, uvedla venezuelská volební komise

Referendum o odvolání venezuelského prezidenta Nicoláse Madura by se mohlo konat nejdříve v prvním čtvrtletí příštího roku. Oznámila to dnes místní volební komise, která tak zřejmě definitivně pohřbila naději opozice na brzký konec vlády socialistů v této jihoamerické zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Foto: Reuters

Opozici se v uplynulých měsících podařilo získat dostatek podpisů pod petici požadující vypsání plebiscitu, volební komise však neustále odkládala stanovení termínu hlasování. Podle opozice šlo o záměrné zdržování.

Pokud se totiž referendum uskuteční po 10. lednu příštího roku a Maduro bude odvolán, nebudou následovat předčasné volby, jak by si přála opozice, ale do čela země se dostane dosavadní socialistický viceprezident Aristóbulo Istúriz. Viceprezident by pak vládl do řádného konce mandátu odvolaného prezidenta.

Pokud se opozice rozhodne i přes nepříznivý termín referenda pokračovat ve snaze o jeho vypsání, bude muset nyní sesbírat za tři dny podpisy 20 procent voličů.

Komise dnes stanovila, že sběr podpisů proběhne 26. až 28. října. Původně požadovala podpisy 20 procent všech venezuelských voličů, nyní však žádá pro uznání platnosti druhé petice podpisy 20 procent voličů z každého z venezuelských států. Úřady opozici navíc poskytnou pouze 5400 volebních přístrojů namísto požadovaných 20 tisíc.

Opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) v loňských prosincových parlamentních volbách získala hlasy 7,7 milionu voličů, a po 17 letech tak má poprvé většinu v parlamentu.

Madura, nástupce oblíbeného socialistického prezidenta Huga Cháveze, opozice viní mimo jiné z toho, že zemi přivedl do katastrofální ekonomické situace.

Podle nedávného průzkumu si Madurovo odvolání přeje 64 procent voličů.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme