Referendum v SPD rozhodlo. V Německu bude vládnout velká koalice

V Berlíně padla poslední překážka na cestě ke vzniku nové vlády. Členové SPD ve vnitrostranickém referendu dali zelenou vstupu své strany do koalice CDU/CSU vedené Angelou Merkelovou. Tu by měl německý parlament v úterý už potřetí zvolit kancléřkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů referenda o vstupu SPD do velké koalice | Zdroj: Reuters

Mnozí sociální demokraté přitom nebyli představou spojenectví s konzervativci příliš nadšení. Pro kladný výsledek ale hrálo to, že velkou koalici si přeje většina Němců. Navíc by v případě zamítnutí hrozil této straně další odliv voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Německu sleduje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

V referendu, ve kterém hlasovalo 369 tisíc z 475 tisíc členů SPD, se téměř 76 procent hlasujících vyslovilo pro vstup do velké koalice.

Zástupci všech tří stran by teď měli v neděli začít jednat o personálním složení vlády. CDU by měla získat kancléřský post a pět ministerstev, CSU tři ministerstva a SPD šest resortů. V úterý by měl spolkový sněm Angelu Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou.

V koaliční dohodě je celá řada kompromisů. Bavorská CSU do ní prosadila zpoplatnění dálnic pro cizince, strana kancléřky Merkelové pak ustoupila v některých sociálních bodech, jako je například zvýšení minimální mzdy a některých důchodů.

Výsledky voleb do Spolkového sněmu
CDU/CSU: 41,5 %, 311 poslanců
SPD: 25,7 %, 192 poslanců
Levice: 8,6 %, 64 poslanců
Spojenectví 90/Zelení: 8,4 %, 63 poslanců
FDP: 4,8 %
Alternativa pro Německo: 4,7 %
Pirátská strana: 2,2 %
Národnědemokratická strana: 1,5 %
Pozn.: Volby v Německu se uskutečnily 22. 9.

Velké spory vyvolávala otázka dvojího občanství, nakonec se děti cizinců budou muset rozhodnout až ve svých 23 letech. Kancléřka si prosadila, že se v příštím volebním období nebudou zvyšovat daně. Od roku 2015 nechce velká koalice další zadlužování Německa.

Minimální mzda by od roku 2015 měla v Německu být ve výši 8,50 eura na hodinu. Dohoda o ní zahrnuje i možnost přechodného období do roku 2017.

Stranické referendum se konalo v Německu vůbec poprvé. Každý sociální demokrat obdržel poštou text koaliční smlouvy a na odeslání rozhodnutí, zda podporuje, nebo ne vstup do velké koalice, měl 14 dní. Dopisy chodily na adresu centrálního sídla strany v Lipsku. Odtud byly včera převezeny do Berlína, kde se do sčítání zapojilo na 400 dobrovolníků.

Referendum provázela debata o tom, zda mají členové jedné strany větší hlas než zbývající voliči. Stranu SPD přišlo referendum na 1,6 milionu eur.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme