Reflexe londýnských útoků v zahraničním tisku

Prakticky všechny komentáře dnešního vydání britského deníku Guardian se věnují bombovým útokům. Včera totiž přišel druhý šok. A možná stejně silný jako čtvrteční výbuchy. Veřejnost se dozvěděla, že útoky byly sebevražedné. Navíc je spáchali britští státní občané. Útoky často vyvolávají otázku přísnějších imigračních opatření. Po včerejšku je ale jasné, že zavírat hranice by nemělo cenu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Za útoky stojí Britové, a tak problém musí vyřešit Británie sama. Britská veřejnost se musí snažit vytvářet lepší prostředí pro vzájemné soužití všech komunit. Snažit se musí i muslimská komunita, která už plánuje protiteroristickou demonstraci. Londýňané ukázali světu stoický klid. Dokázali by ho ale zachovat, kdyby čtvrteční události odstartovaly nepřetržitou vlnu sebevražedných útoků? Doufejme, že tato otázka zůstane pouze hypotetická, uzavírá Guardian.

Hrozby dalších teroristických útoků proti cílům v západním světě nenechávají klidnými ani deníky na jihoamerickém kontinentu. Guatemalský deník Prensa Libre nadepsal svůj redakční komentář k tomuto problému titulkem: Globální terorismus vyžaduje globální akci. Z deníku cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Jižní Americe Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Guatemalský tisk o globálním terorismu

Izraelský deník Haaretz se věnuje zemědělské půdě v severozápadní části západního břehu, kterou z údajných bezpečnostních důvodů střeží izraelská armáda. Půda je obehnána plotem a vesničané se nedostanou ke svým olivovníkům. Přes tisíc lidí požádalo o přístup do této zóny. Jen velice málo z nich povolení dostalo. A ani ty sem teď vojáci nepustí, protože průkaz je platný jen pro období sklizně.

Stát si přitom vydáním těchto několika povolení kryje záda pro případ, že by si někdo stěžoval u soudu. Vesničané jsou přesvědčeni, že Izrael čeká, dokud půda nezpustne. Podle prastarého zákona potom připadne všem. Jenže jak každý ví, "všichni" v Izraeli znamená všichni Židé, komentuje Haaretz.

Americký Boston Globe se zamýšlí nad podporou sportu ve školách. S uzákoněním rovnoprávnosti se do tělocvičen nahrnuly mimo jiné i stovky dívek. Aby školy prokázaly, že rovnoprávnost dodržují, muselo být zkoumáno, jestli opravdu všichni zájemci mají možnost pořádně si zacvičit.

Letos byl tento proces pozměněn. Stačí zaslat emailový dotazník. Podle odpovědí škola otevře sportovní kurzy. Boston Globe ale varuje, že výsledky budou zavádějící a možnost sportovního vyžití tak značně poklesne. Sport je školou života, je tedy třeba ho podporovat, apeluje Boston Globe.

Vít Pohanka, Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme