Reforma federalismu brání zpřísnění protikuřáckých zákonů v zemi

Zákaz kouření ve spolkových úřadech a institucích nebo prodej tabákových výrobků až od osmnácti let věku. To jsou nová, přísnější pravidla, která mají začít platit v sousedním Německu. Na prosazení jednotných opatření na ochranu nekuřáků se ale německá kancléřka s jednotlivými spolkovými zeměmi zatím nedokázala dohodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Spolkového kancléřství | Foto: Jiří Hošek

Radikálnějšímu zákazu kouření stojí v cestě reforma německého federalismu. Ta znemožnila ústřední vládě, aby jednotlivým spolkovým zemím nařídila chránit lidi před účinky kouření taky v restauracích, školách nebo nemocnicích. Dohodu o jednotných pravidlech se na schůzce se šestnácti zemskými premiéry snažila neúspěšně prosadit kancléřka Merkelová.

Podle ní jsou alespoň zemští ministerští předsedové jednotní v názoru, že je ochranu nekuřáků třeba zpřísnit. Do března příštího roku by jednotlivé návrhy měla zpracovat společná expertní komise. Podle průzkumů veřejného mínění si většina Němců zákaz kouření ve veřejných prostorách a hlavně v restauracích přeje. Lidem se naopak nezamlouvá představa, že by se pravidla zemi od země lišila.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme