Reformy jsou jen hra určená pro Západ, tvrdí bývalí političtí vězni v Barmě

Bývalí političtí vězni v Barmě kritizují nedůslednost tamních reforem.Tvrdí, že vládní reformy jsou pouze hra určená pro Západ. Ve skutečnosti se toho podle nich za tři měsíce po přelomových volbách v Barmě moc nezměnilo. Ve vězení dál zůstává několik stovek politických vězňů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Národní ligy pro demokracii se radují při sčítání hlasů; Barma; volby; Su Ťij

Příznivci Národní ligy pro demokracii se radují při sčítání hlasů; Barma; volby; Su Ťij | Zdroj: Reuters

Aung je na svobodě jen krátce, necelé dva týdny. Z vězení jej propustili na začátku července, po 15 letech.

„Ve vězení jsme četli noviny, psali, co všechno se v Barmě změnilo. Když jsem ale vyšel na svobodu, byl jsem zklamaný. Ve skutečnosti je politická situace skoro stejná jako před lety. Všechny změny jdou jen po povrchu. Je to falešná hra určená pro svět,“ říká Aung.

Tajná policie jej stále sleduje. Má proto strach, že se do vězení zase vrátí. I když Barma letos propustila tři stovky politických vězňů, stejný počet dál zůstává v barmských věznicích. To ale vláda odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

S politickými aktivisty v Barmě hovořil zvláštní zpravodaj Jaromír Marek

„Vláda nikdy nepřizná, že jsou v Barmě ještě stále političtí vězni,“ tvrdí Phwoe Phwoe Ah, křehká žena, která má také svoji zkušenost z barmským žalářem. Čtyři a půl roku si odseděla po poplašné šafránové revoluci z roku 2007. Podruhé se dostala do hledáčku policie před pár týdny a spolu s ní další tři studentští aktivisté.

„Sedmého července jsme chtěli uspořádat vzpomínku na události staré 50 let. Tehdy armáda zmasakrovala studentskou demonstraci. Nejprve naše pietní akce zakázali, nakonec nás zatkli a uvěznili,“ popisuje.

Možná se ale časy v Barmě opravdu mění. Phwoe Phwoe Ah nedostala dalších několik roků vězení, ale po pár dnech ji propustili. Tajná policie ji však dál hlídá a sleduje.

O dodržování lidských práv a proces změn se chce během své návštěvy Barmy zajímat i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dnes se setká s ikonou boje za dekokracii v Barmě Aun Schan Su Ťij.

Jaromír Marek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme