Regionální vláda v Katalánsku oficiálně vyhlásí kontroverzní referendum o nezávislosti na Španělsku

Šéf katalánské autonomní vlády Artur Mas dnes slavnostně podepíše dekret, kterým vyzve Katalánce k referendu o nezávislosti. V hlasování by se pak měli obyvatelé tohoto regionu 9. listopadu vyjádřit, jestli chtějí, aby se Katalánsko odtrhlo od Španělska. Centrální vláda v Madridu ale nadále tvrdí, že takové referendum je v rozporu se španělskou ústavou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf autonomní vlády Katalánska Artur Mas

Šéf autonomní vlády Katalánska Artur Mas | Zdroj: Reuters

Předseda katalánské vlády Artur Mas by dnes měl podepisovat hned dva dokumenty. Nejprve v parlamentu před týdnem schválený zákon o lidových konzultacích. A potom, na základě tohoto zákona, by měl podepsat i dekret, kterým by občany svolal k referendu.

Centrální vláda v Madridu chce ale touhu Katalánců po plebiscitu překazit. Ihned, jak bude zákon oficiálně publikován, vláda ho napadne před Ústavním soudem.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme