Regionální volby v Katalánsku vyhráli zastánci odtržení, většinu ale nemají

Katalánské regionální volby vyhrála strana Konvergence a jednota, která usiluje o nezávislost regionu na Španělském království. Nakonec pro ni ale hlasovalo méně lidí, než se čekalo. Strana přišla o několik křesel v parlamentu a nebude tedy mít absolutní většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda katalánské regionální vlády Artur Mas | Zdroj: Reuters

Úspěch slaví strana Republikánská levice Katalánska, která si oproti minulým volbám výrazně polepšila a mohla by podpořit snahy o nezávislost regionu.

Odtržení ekonomicky silného regionu se sedmi a půl miliony obyvatel od Španělska bylo jedním z hlavních témat voleb. Lídr vítězné strany Artur Mas už dříve prohlásil, že v případě vítězství bude chtít vyhlásit na toto téma referendum.

Katalánsko je nejbohatším regionem Španělska, mnozí Katalánci si ale myslí, že ho centrální vláda ekonomicky vysává. Nezávislost regionu podporují tradičně katalánští podnikatelé, elity a také mladí voliči, kteří věří, že by odtržení přineslo lepší ekonomické výsledky a více pracovních míst.

Katalánce volby s tématem nezávislosti zajímají, přicházejí v hojném počtu

Číst článek

K volbám přišlo nejvíc voličů za poslední čtvrtstoletí. Své hlasy odevzdalo 68 procent voličů, což je o deset procent víc než při předloňských volbách.

Igor Maňour, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme