Je váš soused pedofil? V Polsku si to prověříte ve veřejném registru sexuálních delikventů

V Polsku je od nového roku na internetu veřejný registr sexuálních násilníků. Jsou v něm údaje o usvědčených pedofilech nebo pachatelích obzvláště krutých znásilnění. Do rejstříku měly dosud přístup pouze soudy nebo organizace zabývající se výchovou dětí. Zákon, který umožnil jeho vznik, začal platit v říjnu minulého roku.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pedofilie (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixmac

„Získáváme nástroj, jak zjistit, jestli čtvrť, kde bydlíme, je bezpečná. Jak zjistit, jestli nový soused, který se přistěhoval, není ve skutečnosti pedofil, kterého nedávno pustili z vězení,“ zdůvodnil vznik registru v televizi TVP náměstek polského ministra spravedlnosti Michal Woś.

Poláci si na internetu mohou najít jméno a příjmení násilníka, jeho fotografii, datum a místo narození a také to, kde aktuálně bydlí. V registru na stránkách polského ministerstva spravedlnosti si lidé mohou zjistit také údaje o tom, za co konkrétně byl ve vězení, včetně toho kdy a kde trestný čin spáchal.

V registru je momentálně necelých 800 sexuálních delikventů, včetně všech odsouzených za sexuální styk s osobou mladší 15 let. Polská sexuologická společnost varuje, že zveřejnění tak podrobných údajů zkomplikuje terapii, a lidi proto neuchrání.

I polský ombudsman Adam Bodnar uvedl, že registr snižuje šanci na léčbu lidí, kteří se snaží se svými deviacemi bojovat. Registr je podle něj vytlačuje na okraj společnosti. V seznamu jsou uvedení i lidé, kteří si svůj trest odpykali i před desítkami let.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro ale tvrdí, že ochrana dětí je důležitější než ochrana osobních údajů odsouzených. Pokud se někdo dopustí sexuálního zločinu na dětech, musí podle něj počítat s tvrdými následky a zůstat pod trvalou kontrolou.

Dobro dítěte nad ochranou práv odsouzených

Cílem vzniku rejstříku byla údajně prevence. Podle Ziobra jsou některé případy například zneužívání dětí natolik drastické, že vyžadují, aby úřady postavily dobro dítěte nad ochranu práv odsouzených pedofilů.

Seznam, do nějž jsou zapsáni pravomocně odsouzení pachatele sexuálně motivovaných trestných činů, má podle ministerstva zabránit tomu, aby tito lidé po opuštění vězení znovu znásilňovali či se dopouštěli podobných zločinů.

U nových případů odsouzených bude o zápisu do seznamu rozhodovat soud při vynášení rozsudku.

Ondřej Klapal, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme