Registrované partnerství homosexuálů vadí stále méně Slovákům, politici vstřícní nejsou

Na Slovensku pomalu roste počet lidí, kteří by podpořili registrované partnerství homosexuálů. Čerstvý průzkum bratislavské agentury FOCUS ukázal, že skoro polovině dotázaných Slováků by to nevadilo. Slovenské zákony však na rozdíl od Česka takový způsob soužití zatím neznají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita

homosexualita | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Možná je rozdíl mezi lidmi, kteří žijí ve městě a na vesnici nebo v malých městech. Tam jsou spíš předsudky, ale já vůbec nevidím důvod, proč by lidé s jinou sexuální orientací měli mít jiná práva než většina,“ říká jedna z obyvatelek Slovenska.

Průzkum však neobsahoval otázku, jestli by homosexuální páry měly vychovávat děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory Slováků na registrované partnerství zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger

„Momentálně převažuje takový trend, že registrovaná partnerství ano, proč ne, ale bez adopcí dětí,“ upozorňuje sociolog Ivan Dianiška.

Průzkum ukázal, že tábory skalních odpůrců i skalních příznivců registrovaného partnerství zůstávají na Slovensku stále stejně velké.

Oproti minulým letům ale mírně vzrostl počet obyvatel, kterým by registrované partnerství v zásadě nijak nevadilo. K největším posunům dochází ve skupině lidí, kteří na věc nemají vyhraněný názor.

Některým lidem však soužití dvou mužů nebo žen nepřipadá přirozené. „Přece jen žena s mužem má tvořit pár,“ myslí si jeden z občanů Bratislavy.

Vstřícnější postoj veřejnosti se nekryje ani s názory politiků. Slovenská vláda se nechystá registrované partnerství zakotvit v zákoně. Vládní strana SMER dlouhodobě nepovažuje tohle téma za svoji prioritu.

„Problematika registrovaných partnerství na Slovensku téměř nikoho netrápí kromě lidí, kterých se to bezprostředně týká,“ poznamenal sociolog Ivan Dianiška.

Návrh zákona o registrovaném partnerství by se do slovenského parlamentu měl dostat v září. Předkládá ho ale jedna z opozičních stran a jeho šance nejsou velké.

Vojtěch Berger, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme