Z hrobu Reinharda Heydricha se někdo pokusil odnést ostatky. Pachateli hrozí až tři roky vězení

Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha, který zemřel na následky zranění způsobených československými výsadkáři, se někdo pokusil odnést jeho ostatky. Případ vyšetřuje policie, podle které v hrobu všechny ostatky zůstaly. Německá média uvádějí, že pachatelé museli o místu uložení Heydricha vědět zřejmě z povolaných míst, neboť hrob byl po válce srovnán se zemí a anonymizován.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reinhard Heydrich | Foto: Klára Stejskalová

„Otevření hrobu si povšiml jeden ze zaměstnanců hřbitova ráno 12. prosince,“ citoval deník Bild policejní mluvčí Heidi Vogtovou.

Policie incident, který se stal v noci na čtvrtek, vyšetřuje jako trestný čin rušení klidu mrtvých. Za něj v Německu hrozí až tři roky vězení. 

Před 77 lety se uzavřel příběh operace Anthropoid, čeští parašutisté provedli atentát na Heydricha

Číst článek

Případ má na starosti policejní oddělení pro politicky motivované delikty, poznamenal Der Tagesspiegel. Kdo za pokusem odnést Heydrichovy ostatky stál, ale zatím známo není.

Pachatelé museli mít podrobné informace, kde přesně je na berlínském Hřbitově invalidů (Invalidenfriedhof) Heydrich uložen, uvádí německá média.

To, že Heydrich je pohřben právě tam, lze snadno najít na internetu, zmiňuje se o tom i internetová encyklopedie Wikipedia, přesné místo hrobu ale oficiálně označeno není.

Na webu je nicméně možné dohledat řadu příspěvků, na kterých je fotografie zbytku náhrobku, který je považován za Heydrichův.

This is supposedly the grave of SS General Reinhard Heydrich in Berlin, killed by Czech SOE agents in Prague. Thousands were murdered in reprisals following his death inclyding the destruction of the village of Lidice. #WW2

19:26 – 25. 02. 2018

12 40

Operace Anthropoid

Českoslovenští parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš se v rámci operace Anthropoid pokusili Heydricha zlikvidovat 27. května 1942. Útok sice přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Heydrich zemřel 4. června 1942.

Zámek v Panenských Břežanech se prodal za 39 milionů. Za války v něm žil Heydrich, teď je z něj ruina

Číst článek

Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili řadu odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostele svatých Cyrila a Metoděje.

Podobný incident s hrobem jako nyní se v Německu stal před necelými dvaceti lety. Levicoví radikálové tehdy v únoru 2000 otevřeli hrob nacisty Horsta Wessela a v prohlášení uvedli, že jeho lebku hodili do řeky Sprévy. Policie ale popřela, že by nějaké kosti zmizely, a uvedla, že to byl hrob Wesselova otce.

Wessel byl příslušníkem nacistických útočných oddílů SA a byl rovněž autorem pochodové písně Die Fahne hoch (Vlajku vzhůru), která je známá i pod názvem Píseň Horsta Wessela. Wessel byl v roce 1930 zavražděn komunisty, což nacistům posloužilo k jeho oslavování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme