Řeka Visla zaplavila město Toruň

Rozvodněná polská Visla zaplavila ulice starobylé Toruně. Jde o největší povodeň za několik desetiletí v tomto kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Luboš Pavlíček

Řeka Visla v noci překročila kritickou hranici sedmi a půl metru, vylila se z břehů a paralyzovala městskou dopravu. Řidiči, jedoucí přes Toruň do Poznaně, Lodže nebo Gdaňsku by měli ve vlastním zájmu použít dálniční obchvat. Státní silnice číslo jedna je zcela neprůjezdná.

Záchranáři už evakuovali obyvatele domů na břehu Visly. Historické centrum města ale bezprostředně ohroženo není. Někteří obyvatelé Toruně považují stoletou vodu za příležitost k povyražení. Policie je proto z nebezpečných míst vyhání.

Za toruňskou povodeň nemůže tání sněhu na horním toku Visly. Způsobilo ji vypuštění nedaleké přehrady. Přirozenou povodňovou vlnu očekávají v Toruni zřejmě v pátek.

Nejkritičtější situace byla dopoledne, kdy hladina Visly neustále stoupala a zaplavila hlavní silniční tah přes Toruň. Po poledni se Visla ustálila na 770 centimetrech. Přehrada u Wloclawku nad Toruní totiž přestala vypouštět vodu - právě ta a nikoli tající sníh - způsobila současnou toruňskou povodeň. Voda už včera zaplavila městské bulváry, k výše položenému historickému jádru města ale nedosáhla. Hlavní povodňovou vlnu, v Toruni teprve čekají - měla by přijít zřejmě zítra. První náraz má zachytit právě přehrada, jejíž vypuštění bylo příčinou současné povodně.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme