Reklamní balonky z Izraele způsobily poplach v Libanonu

Obyčejné nafukovací balonky málem způsobily další konflikt mezi Izraelem a Libanonem. Reklamní pomůcky izraelského listu Ha Ir totiž přeletěly jižní Libanon a dostaly se nad jižní předměstí Bejrútu. Co všechno následovalo, o tom z Izraele přináší podrobnosti blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelsko-libanonská hranice | Foto: zimmer.co.il

Zprvu to vypadalo jako v akčním filmu. Radikální šíitské hnutí Hizballáh se cítí být odpovědné za životy obyvatelů libanonského jihu, a vyhlásilo tedy poplach, že z Izraele byly nad Libanon vyslány balony napuštěné jedovatým plynem, aby otrávily vzduch nad libanonským územím. Po tomto oznámení se zhroutilo přinejmenším osm lidí z vesnic na jihu a v nemocnicích je přijali se závratěmi a příznaky nadměrné únavy. A to včetně štábního seržanta libanonské armády.

Libanonská média, která jsou podle mého názoru většinou skutečným strážcem objektivního popisu situace, informovala s odvoláním na své zdroje, že izraelská bojová letadla shodila přinejmenším deset takovýchto malých balonů a že jsou plné toxického plynu. Příslušníci speciálních komand pak některé balonky, které dopadly na zem, protože jim prostě pomalu ucházelo zevnitř hélium, zneškodňovali výbušninami. Jiné pak na pláži sbírali specialisté ve zvláštních kombinézách a s respirátory.

Ukázalo se, že šlo skutečně jen o reklamní balonky listu Ha Ir, který v Tel Avivu vychází jednou týdne. Nápis byl v hebrejštině a znamená město. Přiznám se, že jsem se celé akční podívané také nejprve zasmál, stejně jako Izraelci. Tady v Izraeli je to bráno jako důkaz antiizraelské fobie, přehnaného strachu z Izraele. Může to být pravda, co se týče šíitských muslimů. Ale spíš to ukazuje, jak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi stále jsou a že stačí, aby někdo špatně zhodnotil situaci, a mohlo by se střílet znovu.

Představil jsem si totiž i opačný případ. Co kdyby z jižního Libanonu takhle přilétlo deset zelených, žlutých a červených balonků s arabským nápisem libanonského deníku? Věřili by izraelští vojáci, že jde o reklamu? Odvažuji se tvrdit, že ne a že by je sestřelili, a dobře by udělali. A totéž měli asi udělat s reklamními předměty telavivského týdeníku Ha Ir v hebrejštině, který si při vší úctě k němu v Libanonu, kde všichni mluví arabsky, určitě nikdo kupovat nebude.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme