Řekněte 'ne' návrhu mezinárodních věřitelů, vyzval Tsipras Řeky

Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Řeky, aby hlasovali proti návrhu mezinárodních věřitelů na řešení řecké krize. A to přesto, že ho v dopise eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu dnes v podstatě přijal. Premiér se k národu obrátil před nedělním referendem, jehož konání dnes potvrdil. Právě vyhlášení plebiscitu bylo jedním z důvodů krachu jednání mezi aténskou vládou a eurozónou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras chce, aby obyvatelé země v referendu řekli„ne“ návrhu mezinárodních věřitelů

Řecký premiér Alexis Tsipras chce, aby obyvatelé země v referendu řekli„ne“ návrhu mezinárodních věřitelů | Zdroj: Reuters

Alexis Tsipras znovu odmítl návrh věřitelů jako nepřijatelné ultimátum. Řekové by podle něj měli říct rozhodné „ne“.

Tsipras tvrdí, že takový výsledek znamenal zvýšený tlak na věřitele a návrh, aby za krizi platili bohatí, a ne řečtí penzisté.

Řecká vláda prý téměř úplně ustoupila požadavkům mezinárodních věřitelů

Číst článek

Podle něj „ne“ nebude znamenat roztržku s Evropskou unií a vystoupení země z eurozóny, ale naopak rozhodný krok k lepšímu řešení řecké krize.

Návrh přitom požadoval reformu řeckého důchodového systému a hlavně škrty v řeckých výdajích na obranu.

Eurozóna počká na výsledek referenda

Doporučení Tsiprase k národu je podle spousty zemí eurozóny nepochopitelné a šokující, někteří diplomaté mluví dokonce o podvodu a zdůrazňují, že řecká vláda ztrácí důvěryhodnost.

Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru napsal, že eurozóna chce Řecku pomoci, ale nemůže pomáhat někomu, kdo sám o pomoc nestojí.

Státy platící eurem proto před nedělním referendem s Řeckem o jeho žádosti o nový záchranný program jednat nebudou. Na mimořádné telekonferenci se na tom shodli ministři financí eurozóny.

Rozhodnutí může mít pro Řecko potenciálně zničující důsledky, pokud by Evropská centrální banka dál omezila nouzové půjčky jeho bankám.

Merkelová: Řeckou krizi zvládneme

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je na výsledky referenda možné čekat v klidu, protože Evropa je silná. Mnohem silnější než před pěti lety, kdy začala dluhová krize, která se nejprve projevila právě v Řecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odmítnout reformy a přitom zůstat v eurozóně je podle Berlína nereálný řecký scénář. Více zpravodaj P. Polák a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy R. Špicar

I kdyby se ale Řekové v referendu rozhodli pro přijetí reforem, které po nich mezinárodní věřitelé požadují, následující jednání nebudou vůbec jednoduchá.

Vicekancléř Sigmar Gabriel v Bundestagu řekl, že Řekové mají právo se rozhodnout, zda chtějí v eurozóně zůstat, nebo ji opustit. Ministr financí Wolfgang Schäuble zase uvedl, že současná řecká vláda neudělala od nástupu do funkce nic a jen překračuje předchozí závazky.

Řečtí důchodci se tlačili před bankami. Někde zasahovala i policie

Číst článek

Německá vláda si v parlamentu vyslechla i kritiku ze strany opozice. Řešení krize za posledních pět let prý nepřineslo žádný viditelný výsledek.

Pavel Polák, Ondřej Houska, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme