Rekonstrukci bitvy u Waterloo sledovalo 200 tisíc lidí z celé Evropy

Bojiště u Waterloo zaplnily znovu vojenské uniformy. Počasí tentokrát bojujícím stranám přálo a válečné pole nebylo rozmáčené jako před dvěma sty lety, kdy se válčilo o budoucí podobu Evropy. A také nálada byla úplně jiná – div že si vojáci na konci rekonstrukce bitvy neměnili uniformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce francouzského útoku v bitvě u Waterloo | Zdroj: Reuters

„Myslím, že to byla schopnost Britů odolat tomu úvodnímu útoku Napoleona. Samozřejmě, klíčovou roli hrála pruská armáda, ale pořád si myslím, že rozhodující byla statečnost Britů. Jejich linie byla tady, támhle byli Francouzi a odtud z vesnice po levé straně přišli Prusové,“ vysvětluje Malcolm, který přijel z Londýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rekonstrukci bitvy u Waterloo natáčel zpravodaj Jan Šmíd

„Studovali jsme Napoleona jako mladí a vždy nás fascinoval. Mě na něm zajímá hlavně jeho kreativní stránka, byl to člověk velmi tvořivý, inovativní, byla to pozoruhodná osobnost – nebyl to pouhý válečník,“ říká Ital z Benátek.

Skupinu Němců zase fascinují uniformy té doby. „Nás tolik nezajímá politický aspekt těchto bitev, kdo vyhrál, kdo prohrál, jaký význam to mělo pro Evropu. Já chci vědět, co měli vojáci na sobě, jestli je uniforma v zimě hřála a nebo jestli vojákům v létě nebylo vedro. Vidíte tady kolem krku ten límec, to je strašně nepohodlné, ale vojáci zase byli více v pozoru a působili impozantněji,“ zamýšlí se milovník historie z Frankfurtu.

Rekonstrukce bitvy u Waterloo | Foto: Reuters

Zato Francouzi se drželi trochu zkrátka, jako by se z té porážky ještě nevzpamatovali. „Od začátku udělali Napoleonovi vojáci spoustu chyb. Jistě, pruská armáda ukázala své kvality a bitvu rozhodla, ale těch chyb na straně Napoleona bylo hodně – především v komunikaci,“ analyzuje příčiny porážky Napoleona mladík žijící na francouzsko-belgické hranici.

Alan Larsen, který hraje vévodu z Wellingtonu, na rekonstrukci bitvy u Waterloo | Foto: Reuters

I z Česka nás přijela do Waterloo řada milovníků napoleonských válek. „Většina účastníků, co přijela z ČR, má francouzské uniformy. To, že tady bitvu prohrajeme, myslím nikoho netrápí, protože se snažíme připomínat a studovat historii, a tak to prostě bylo,“ dodává Jakub Samek, předseda Středoevropské napoleonské asociace.

Bitva u Waterloo | Foto: ČTK

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme