Počet nakažených v Polsku stoupá, denně se nakazí přes 20 tisíc lidí. Protesty v zemi ale nepolevují

Polsko pátý den v řadě zaznamenalo rekordní přírůstky nových případů koronaviru, v sobotu oznámilo 21 897 potvrzených infekcí, píše agentura Reuters. I přes zhoršující se zdravotní situaci v zemi neustávají hromadné protesty proti zákazu potratů. V pátek se na demonstraci ve Varšavě shromáždily desítky tisíc lidí.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří imunologové tvrdí, že protestující nosí roušky, udržují rozestupy a venkovní shromáždění představují menší riziko než ta vnitřní | Zdroj: Reuters

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) varovala, že protesty povedou k nárůstu počtu případů. Někteří imunologové ale tvrdí, že protestující nosí roušky, udržují rozestupy a venkovní shromáždění představují menší riziko než ta vnitřní.

Páteční nárůst nakažených vystoupal k 13 605 případům. Hospitalizováno je přes 7200 lidí

Číst článek

„Vláda by se možná měla soustředit na zvýšení testovacích kapacit a přestat házet vinu na nás, čímž zakrývá svoji neschopnost,“ uvedla Klementyna Suchanowová, spisovatelka a jedna z aktivistek z hnutí Strajk Kobiet (Ženská stávka), které protestní akce organizuje.

Polský ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, chce změnit tu část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Polská vláda je pod palbou kritiky za to, že země neprovádí dostatek testů a nepřipravila se na druhou vlnu šíření viru. Nemocnice musejí v některých případech odmítat pacienty a místní média informují o tom, že také docházejí respirátory.

Podle polského ministerstva zdravotnictví je k dnešnímu dni v nemocnicích přes 16 000 pacientů s covidem-19, asi 1300 z nich potřebuje ventilátor. Polsko, které má přibližně 38 milionů obyvatel, zatím zaznamenalo přes 362 700 infekcí a 5631 úmrtí v souvislosti s covidem-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme