Řekové bouří kvůli vypnutí státní televize a rozhlasu, odbory vyhlásily stávku

Potíže zadluženého Řecka mají další, mimořádnou oběť. Řecká vláda v noci na dnešek nařídila vypnout vysílání veřejnoprávní televize, končí také státní rozhlas. Argumentuje při tom přemrštěnými náklady. O práci přijde na 2600 zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující zaměstnanci spí v budově veřejnoprávní televize ERT

Protestující zaměstnanci spí v budově veřejnoprávní televize ERT | Zdroj: Reuters

Před budovami stanic ERT po celém Řecku se od včerejška scházejí tisíce rozzuřených řeckých občanů, kteří chtějí vyjádřit podporu propuštěným zaměstnancům.

Ti mezi tím dál okupují prostory televize, i když jim vláda pohrozila, že budou muset odejít za použití násilí. Vysílání po vypnutí signálu šíří po internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napjatou situaci v Řecku po vypnutí veřejnoprávních stanic popisuje spolupracovnice ČRo Pavla Smetanová

Většina řeckých médií se připojila k 24hodinové stávce, kterou vyhlásily odbory, a zítra by už neměly vyjít ani noviny.

Veřejnost se proti náhlému konci stanic bouří a považuje ho za nedemokratické. Řecká vláda však řeší požadavek mezinárodních věřitelů na propuštění 2000 zaměstnanců do konce roku, aby dosáhla na další část slíbené půjčky nezbytné pro záchranu země.

Mluvčí kabinetu tvrdí, že řecká televize je zbytečně drahá, zaměstnává několikanásobek lidí, než skutečně potřebuje, a má i malou sledovanost.

Přerušení vysílání veřejnoprávních médií má být pouze dočasné. Stanici ERT chce vláda nahradit menší státní rozhlasovou a televizní společností, která bude moderní a bude pracovat s třikrát nižším rozpočtem.

Řecká vláda zastavila vysílání státní televize | Foto: Reuters

Na dotaz, proč nešlo pouze snížit počet zaměstnanců a nechat televizi běžet dál, mluvčí uvedl, že ERT byla netransparentní a hospodaření provázela korupce. Měla prý dokonce šest různých účtáren, které mezi sebou nekomunikovaly.

S vládním krokem kromě novinářů a veřejnosti nesouhlasí také levicová opozice i část vládní koalice, situace se tak ještě může vyhrotit. Někteří komentátoři dokonce spekulují o možné revoluci a v krajním případě i svržení vlády.

Martin Hromádka, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme