Řekové chtějí od Německa odškodné za nacistickou okupaci, Berlín to považuje za uzavřenou věc

Řecký parlament ve středu odhlasoval spuštění diplomatické kampaně za to, aby Berlín Aténám zaplatil miliardy eur za škody způsobené nacistickou okupací. Informovala o tom agentura Reuters. Parlamentní komise v roce 2016 újmu vyčíslila na 300 miliard eur (asi 7,7 bilionu Kč). Schválený návrh, který podpořila vládní koalice i opozice, konkrétní sumu neobsahuje. Berlín považuje záležitost za uzavřenou.

Athény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler a Hermann Göring 16. března 1938 | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2004-1202-504 / CC-BY-SA

Návrh, který se objevil před parlamentními volbami v říjnu, vládu vyzývá, ať „podnikne veškeré zákonné a diplomatické kroky k tomu, aby požadavky Řecka naplnila“. „Domáhání se (reparací) je naší historickou a morální povinností,“ řekl na závěr dvanáctihodinové debaty před hlasováním premiér Alexis Tsipras.

„Abychom dosáhli lepší budoucnosti, musíme uzavřít otevřené záležitosti a Německo musí udělat to samé,“ dodal. Atény budou podle něj o reparacích s Berlínem diplomaticky jednat.

Říkalo se jim Ritchie Boys. Někteří Židé proti Hitlerovi bojovali, přibližuje historik Outrata

Číst článek

Válečné utrpení

Německo se v minulosti za zločiny z období nacismu omluvilo, ale o reparacích znovu jednat nechce. V roce 1960 zaplatila tehdejší Spolková republika Německo Řecku 115 milionů německých marek jako reparaci za válečné utrpení, uvedla Reuters.

„Otázka německých reparací byla z právního i politického hlediska už definitivně vyřešena,“ řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. „Své historické odpovědnosti - a to nám můžete, myslím, věřit - jsme si vědomi,“ dodal.

Německý wehrmacht okupoval Řecko v letech 1941 až 1944. Kolem tisíce vesnic bylo srovnáno se zemí, desítky tisíc lidí zabily německé síly ve snaze rozdrtit hnutí odporu.

Německo pokořenou zemi donutilo také poskytnout mu bezúročně takzvanou „okupační půjčku“, z níž hitlerovská říše financovala vojenské tažení v severní Africe. V Řecku následovala nezvladatelná inflace a tisíce lidí zemřely hlady, připomněla Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme