Řekové propustí na kauci 5000 eur dva Čechy zadržované za špionáž

Dva čeští počítačoví vývojáři, zadržovaní v Řecku kvůli podezření ze špionáže, mají šanci dostat se na svobodu. Podle českého ministerstva zahraničí řecké úřady povolily jejich propuštění na kauci. Oba by se tak mohli vrátit do České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže | Foto: Filip Jandourek

Řecká justice rozhodla, že oba muži mohou po složení kauce opustit vazební celu. Podle Karla Šrolla z tiskového odboru ministerstva zahraničí by měla jejich anabáze brzy skončit.

„Kauce byla stanovená na pět tisíc eur za osobu, a pokud ji zaplatí, tak vyšetřování bude pokračovat, ale už nebudou vazebně stíháni a budou moct se volně pohybovat včetně návratu do České republiky,“ řekl Šroll Českému rozhlasu s tím, že informace ministerstva pochází od řeckého právníka zadržovaných mužů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvratu v případu zadržovaných českých vývojářů jsme mluvili se zástupcem české velvyslankyně v Aténách Milošem Kučerou

Oba Češi by se mohli dostat na svobodu do tří dnů, po vyřízení formalit spjatých s kaucí.

„Napřed musí být převedeny peníze na určený účet do řecké banky, potom na základě toho příslušný úřad vydává rozhodnutí o propuštění z vazby. A jakmile je tenhle doklad vyřízen, tak budou propuštěni okamžitě.“

„Podle odhadu právního zástupce by tahle ta doba mohla činit jeden až tři dny,“ sdělil Radiožurnálu zástupce velvyslankyně v Aténách Miloš Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu jsme mluvili také s matkou jednoho ze zadržovaných Čechů Hanou Buchtovou

Český Úřad vlády uvedl, že o propuštění Čechů telefonicky informoval řecký ministerský předseda Antonis Samaras premiéra Petra Nečase, a to na základě opakovaných jednání.

Zástupci rodin zadržovaných mužů Českému rozhlasu potvrdili, že o plánu propustit dvojici na kauci vědí od dnešního rána. "Na tu zprávu čekáme více jak čtyři měsíce. Takže jsme nesmírně šťastni, pochopitelně,“ reagovala na obrat v případu matka jednoho ze zadržovaných Hana Buchtová.

Za údajnou špionáž hrozí mužům 20 let

Zaměstnance softwarové firmy Bohemia Interactive Martina Pezlara a Ivana Buchtu zadržela řecká policie už v září během jejich dovolené na ostrově Limnos.

Údajné špionáže se měli dopustit focením vojenských objektů pro novou počítačovou hru. I když několik takových fotek opravdu pořídili, během vyšetřování se objevila celá řada rozporuplných informací, jako například že jsou tureckého původu nebo že u sebe měli špionážní techniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na případ českých vývojářů jsme se ptali advokátky Dagmar Raupachové a Andora Šándora, bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby

Za jejich propuštění se přimlouvala celá řada politiků, od europoslanců po prezidenta Václava Klause. Rozhodnutím o kauci ale případ v žádném případě nekončí. Je možné, že řecká justice Čechy nakonec odsoudí. Teoreticky i za špionáž, za kterou jim stále hrozí až 20 let vězení.

Advokátka Dagmar Raupachová, která na kauzu dohlíží na žádost rodin zadržených, nicméně předpokládá, že jednání obou Čechů bude teď překvalifikováno.

„Já už jsem od samého počátku upozorňovala na to, že ta důkazní situace, tak jak byla v trestním spisu a tak, jak já jsem měla ty informace, není schopná unést to, aby se prokázal trestný čin špionáže.“

„A já i v tomto rozhodnutí, které padlo včera, čtu mezi řádky tu informaci a předpokládám, že dojde ke změně právní kvalifikace, za což jsem samozřejmě velmi ráda, protože to je podstatné pro celý ten proces,“ řekla Radiožurnálu Raupachová, podle níž není zcela jisté, že soud s vývojáři bude skutečně pokračovat.

Jan Prokeš, Ondřej Bouda, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme