Řekové se bouří kvůli škrtům. V Aténách rozháněla policie demonstranty slzným plynem

Protesty řeckých odborů proti úsporným opatřením, která požadují mezinárodní věřitelé, vrcholí. Jen do aténských ulic vyšly desítky tisíc lidí. Demonstranti se v centru metropole střetli s policisty, ti proti nim pak použili slzný plyn. Stávkuje se ale po celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie se v Aténách střetla s demonstranty, kteří protestují proti důchodové a daňové reformě | Zdroj: Reuters

Zemědělci protestují a blokují dopravu už několik desítek dní, dnešní 24hodinová generální stávka ovšem ochromila celé Řecko.

Nefunguje státní ani veřejný sektor, do protestu se zapojili i soukromníci. Zastavila se veřejná doprava a vnitrostátní lety byly odloženy.

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu Soni Dorňákové Stamu jde o dosud největší protest proti vládě premiéra Alexise Tsiprase.

„Účast na protestech nejen v Aténách a Soluni, ale i v dalších řeckých městech byla obrovská. Kromě státních zaměstnanců se dnes účastnili dokonce i obchodníci. V centru Atén byly například zavřeny kavárny. Benzínová čerpadla v zemi nefungují a 30 tisíc taxikářů také stávkuje,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napjatou situaci v Řecku sleduje spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková Stamu

Odboráři a zemědělci požadují po vládě, aby stáhla připravovaný návrh na penzijní a daňové reformy.

Nesouhlasí s tím, aby se radikálně měnily odvody na sociální pojištění a aby se dále nepřímo snižovaly důchody.

Věřitelé návrh naopak odmítají jako nedostačující a požadují ještě tvrdší opatření. Za šest let politiky škrtů, kterou řecké vlády pod nátlakem věřitelů uplatňují, už proběhla řada stávek. Protesty ovšem ve většině případů nic nezměnily.

Policie se v Aténách střetla s demonstranty, kteří protestují proti důchodové a daňové reformě | Foto: Reuters

ČRo, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme