Řekové se brání smrtícím billboardům

Řecko má ze všech zemí Evropské unie druhou nejvyšší úmrtnost. Může za to z velké části také vysoké množství smrtelných zranění při automobilových haváriích. K nehodovosti v Řecku přispívá také velký počet ilegálních billboardů u řeckých silnic, které odvádějí pozornost řidičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Billboardy v katastru Berouna, které Děti Země požadují odstranit | Foto: Petr Jindra

Jenom v Aténách stojí v bezprostřední blízkosti cest kolem 25 tisíc reklamních panelů. Řecký zákon přitom zakazuje umísťovat billboardy v nebezpečné vzdálenosti od silnic nebo na střechy budov. Způsobují totiž nepozornost řidičů.

Tiché povolení k agresivní reklamní kampani ale řecké i nadnárodní společnosti často dostávají nezákonně od místních politiků, které je lehké podplatit.

Řecko je podle Eurostatu unijní zemí s druhou nejvyšší úmrtností. Ročně v Řecku na silnicích zemře víc než 1600 lidí a k tomuto číslu přispívají právě tyto billboardy. Rodiče obětí havárií od vlády léta požadují vyčištění řeckých cest od křiklavých reklam.

Ministerstvo dopravy jim nakonec vyhovělo tím, že zřídilo internetové stránky, na kterých Řekové můžou ilegální billboardy nahlašovat pomocí speciální aplikace v mobilních telefonech a dopravní policie má zase povolení nelegální reklamní plochy odstraňovat.

Příbuzní obětí dopravních nehod ale ze své zkušenosti vědí, že i když k odstranění billboardů dojde, je jen otázkou času, kdy se na stejném místě nějaký další zase objeví.

Martina Hanáčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme