Řekové se připravují na další vlnu škrtů, věřitelům Řecka je slíbila Tsiprasova vláda

Obyvatelé Řecka se budou muset nejspíš smířit s dalšími škrty a omezeními. Návrhy vlády premiéra Alexise Tsiprase předložené včera ostatním evropským lídrům se konečně věřitelům Řecka líbí. Se stejným přijetím se ale nemusí tyto návrhy setkat u řecké veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina Řeků se obává změn v sazbách DPH

Většina Řeků se obává změn v sazbách DPH | Zdroj: Reuters

Podporu veřejnosti zatím premiér Alexis Tsipras ještě má.

Na uklidnění obyvatel prohlásil, že břemeno škrtů neponesou pracující, lidé ze střední třídy nebo důchodci.

Opatření dopadnou hlavně na ty, kteří si mohou dovolit platit. Zavedena bude například daň pro bohaté.

Nový návrh také omezuje možnost odchodu do předčasného důchodu.

Řekové uznávají, že předčasné důchody jsou nespravedlivé, hlavně vůči lidem, kteří pracují v soukromém sektoru. Ti nemají tak snadné podmínky pro odchod do důchodu jako státní zaměstnanci.

Soukromníci pracují od rána do večera, například řemeslníci nebo lidé v restauracích. Zaměstnanci u soukromých podnikatelů odcházejí do důchodu v 62 až 65 letech.

Změny v sazbách DPH dopadnou na všechny skoro stejně. Proto se jich většina lidí obává.

„Zvýšení DPH na potraviny bude velkým problémem pro obyčejné lidi. Například penzisté jsou sice rádi, že jim vláda podle návrhu penze přímo nesnížila, ale vidí, že zvýšením DPH nejen na potraviny se jim penze stejně sníží,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková Stamu.

‘Až to skončí, budeme na tom stejně jako dnes, jen už mimo eurozónu‘

Část řecké veřejnosti je sliby premiéra Tsiprase věřitelům rozčarovaná. Například paní Maria Alevizou si stěžuje, že premiér slíbil voličům něco jiného, než právě dělá. Lidé prý nechtějí bohatství, ale aby se jejich důchody nesnižovali a mohli klidně žít.

„Obávám se, že tyhle návrhy v Řecku neprojdou a všechno se to děje jen proto, abychom získali čas. Až to skončí, tak na tom budeme stejně jako dnes, jen už mimo eurozónu,“ předpovídá 45letý Atéňan pan Fotis.

Úsporná opatření musí ještě schválit řecký parlament. Vládní koalice má sice v parlamentu většinu, je to ale slepenec levicových a pravicových stran. Tvrdému levicovému křídlu se nelíbí, že premiér Tsipras slíbil zvyšování DPH nebo reformu důchodového systému.

Do voleb šla vládní Syriza se slibem, že se už nebudou utahovat opasky, proto se levicové radikální křídlo může proti vládě postavit. Se schválením by mohla pomoci i opozice, to by ale znamenalo, že je vláda slabá a musely by být vypsány nové volby. A to by teď Řecku rozhodně neprospělo.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme