Řekové stávkují. Premiér prohlásil, že vydírání nepodlehne

Život v Řecku se dnes zastavil. Řekové vstoupili do dvoudenní generální stávky proti vládním úsporným opatřením. Protesty narušily provoz státních i soukromých podniků, mnoha bank, benzinových stanic, škol či obchodů. V Aténách vyšly do ulic tisíce lidí a pochodují k sídlu parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují proti úsporným opatřením u řeckého parlamentu

Lidé protestují proti úsporným opatřením u řeckého parlamentu | Zdroj: Reuters

Centrum hlavního města hlídá 10.000 policistů, kteří od rána neprodyšně uzavřeli všechny ulice vedoucí k parlamentu z obav před násilnostmi. Právě náměstí před parlamentem bylo totiž dějištěm násilných střetů v červnu. Z bezpečnostních důvodů jsou v Aténách zavřeny i vysoké školy.

Vládní balíček úsporných opatření, která jsou podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pro poskytnutí další pomoci zadluženému Řecku, mají zítra schválit řečtí zákonodárci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byla redaktorka Respektu Sylvie Lauder, která se nedávno vrátila z reportážní cesty z Řecka.

Podle agentury Reuters se očekává, že parlament navrhovaná úsporná opatření schválí. Premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že nepodlehne ‘vydírání‘ odborů a prosadí opatření, která ukážou odhodlání Řecka zachránit se. Také poslance své strany PASOK požádal, aby opatření podpořili. Stranická disciplína PASOK se totiž dostala pod rostoucí napětí a někteří se na protest proti opatřením vzdali mandátu.

„Ten mezinárodní tlak na škrty a na vládu premiéra Papandrea je veliký, na druhé straně hází vládě klacky pod nohy úplně všichni. Některá rozhodnutí bojkotují jak samotní ministři vlády, tak poslanci vládní strany, tak i opozice,“ uvedla v Ozvěnách dne redaktorka Respektu Sylvie Lauder.

„Spousta politologů to potom analyzuje tak, že pokud občané a zástupci různých organizací, odborů a podobně vlastně vidí, že není vůle ke škrtům ani v parlamentu, tím argumentují pro protesty,“ dodala s tím, že v sice Řecku existuje i podpora pro vládní kroky, ta je ale velmi malá.

Připomněla také, že úroveň mnoha Řeků byla před zavedením škrtů velmi vysoká. „Takže oni mají v mnoha případech ještě pořád ještě dost velkou rezervu, ze které mohou čerpat. Neznamená to ale, že je ty úspory nebolí,“ dodala.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme