Řekové volí nový parlament. Šance levice a konzervativců jsou vyrovnané

Řekové volí v předčasných volbách nový parlament. Předvolební průzkumy dávají největší šanci na vítězství levicové straně Syriza Alexise Tsiprase. Nad pravicovou Novou demokracií ale podle nich vede jen velmi těsně. Vítěz voleb získává v Řecku navíc 50 mandátů z celkového počtu 300. Ani tento bonus ale zřejmě nezajistí žádné straně absolutní většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní debaty Tsiprase a Meimarakise žádnou změnu v preferencích nepřinesly

Televizní debaty Tsiprase a Meimarakise žádnou změnu v preferencích nepřinesly | Zdroj: Reuters

„Řecko se probouzí do klidné neděle. Na rozdíl od předchozích voleb, kdy se rozhodovalo o ekonomickém přežití země,“ popsal atmosféru v Aténách zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Atény už mají novou dohodu s věřiteli, kterou chtějí dodržovat oba hlavní favorité – levicové uskupení Syriza Alexise Tsiprase i konzervativní Nová demokracie Vangelise Meimarakise.

Řecké vlády od vstupu do Evropské unie a eurozóny zemi v zájmu zvyšování životní úrovně obyvatelstva prudce zadlužovaly. V roce 2010 Řecko spadlo do dluhové krize. Před bankrotem ho chrání stálý příliv peněz od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

„Přechod hnutí Syriza do tábora zastánců dohod s věřiteli otupilo ostří předvolebních debat, které byly dříve plné obviňování ze zrady a podlézání věřitelům,“ popsal Mikoláš.

Řečtí obchodníci přejí vítězství Nové demokracii. Ta připouští koalici se Syrizou

Číst článek

Tsipras v předvolební kampani sliboval, že zmírní nejhorší dopady plánovaných úsporných opatření. Šéf Nové demokracie naopak poukazoval na to, že Syriza za pouhých pár měsíců své vlády zruinovala řeckou ekonomiku.

Důležitou roli v rozhodování voličů může hrát i vztah k imigrantům. Syriza, která v předvolebních průzkumech mírně vedla, jim otevírá náruč. Nová demokracie chce zavést přísnější kontroly na hranicích. Na protiimigrační politice stavěl kampaň neofašistický Zlatý úsvit.

Řekové o své vládě rozhodují znovu po osmi měsících. V červenci pak v referendu hlasovali o záchranném balíku, který odmítli.

První odhady výsledků začnou přicházet po uzavření volebních místností, tedy po 18. hodině středoevropského letního času. Jasno by mělo být o dvě hodiny později.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme