Řekové volí parlament

V Řecku začaly ráno parlamentní volby. O rozdělení 300 mandátů rozhodne 9,9 milionu voličů. Výsledky všech průzkumů naznačují, že to bude velmi těsný souboj mezi Panhelénským socialistickým hnutím, které v zemi vládne od roku 1993, a opoziční konzervativní stranou Nová demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény - Akropolis | Foto: Athens 2004 Marketing Department

Jednapadesátiletý Jorgos Papandreu, který se před měsícem stal novým šéfem socialistů, v předvolební kampani sliboval, že bude nemilosrdně bojovat proti klientelismu, a to i ve vlastní straně. Sedmačtyřicetiletý předák konzervativců Kostas Karamanlis chce s novými hesly vést zemi k blahobytu. Řecko má nyní pětiprocentní hospodářský růst, což je nejvíce v EU.

Kromě obou hlavních stran podle analytiků tříprocentní práh pro vstup do zákonodárného sboru prakticky jistě překročí ještě komunisté.

Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin místního času. První prognózy budou známy ihned poté a předběžné výsledky jsou očekávány o dvě hodiny později. Do jednokomorového parlamentu se volí podle systému poměrného zastoupení, mandát je čtyřletý.

Milan Kopp, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme