Řekové znovu stávkují proti vládním škrtům. Poprvé od nástupu nové vlády

Řecko zasáhla čtyřiadvacetihodinová stávka. Státní i soukromí zaměstnanci protestují proti vládním škrtům, které projednává vláda ekonoma Lukase Papadimose. Řeky totiž čeká hromadné propouštění a další snižování platů. V příštích měsících má být propuštěno kolem třiceti tisíc státních zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující Řekové před budovou parlamentu v Aténách

Protestující Řekové před budovou parlamentu v Aténách | Zdroj: ČTK

Stávka, která je tak zatím největší zkouškou nové přechodné vlády, částečně zasáhla dopravu v celé zemi. Stávkovala celá lodní doprava, částečně také veřejná doprava, ale letecká doprava oproti předpokladům fungovala až na výjimky normálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku mluvila ve Světě o jedné tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová

„Ony vlastně ty stávky, ať už ve veřejném nebo soukromém sektoru, jsou vždycky jenom částečné. Dnes je to vidět obzvlášť a netýká se to jenom letecké dopravy, která se ke stávce nakonec nepřipojila, ale třeba také školství,“ poznamenala ve Světě o jedné spolupracovnice ČRo v Řecku Pavla Smetanová.

Premiér Papadimos tvrdí, že jeho země má potřebný politický konsenzus a potřebnou národní jednotu. I velká část Řeků chápe, že vláda nemůže jinak než jít cestou drastických škrtů.

„Ovšem ti, kterých se škrty osobně týkají, pro ně pochopení nemají, a to jsou hlavně státní zaměstnanci. Protože ty nové škrty se týkají hlavně jich. Snižují jim platy, a to velice drasticky, někdy opravdu až o polovinu, a propouštějí je hromadně z práce.“

„Hodně lidí to pochopení má, ale potom, když dojde na lámání chleba a na praktickou část škrtů, tak jsou samozřejmě všichni proti. Ovšem Řekové chápou, že to je nezbytné a že tu zahraniční půjčku opravdu potřebují. Ale nechtějí se s tím smířit, protože mají za to, že celá situace, která nastala, není jejich chyba,“ popsala nálady mezi obyvateli Řecka Smetanová.

Ministři financí eurozóny včera v Bruselu schválili uvolnění další části finanční pomoci Řecku. Osm miliard eur ve formě půjček Atény urychleně potřebují, aby se vyhnuly bankrotu. Ten jim ale bude hrozit i nadále.

"Řecko bude čelit bankrotu i v příštím roce, protože potřebuje mnohem více peněz. Tyto peníze, které má teď urgentně přijmout, vystačí opravdu jenom na velice krátké období,“ dodala spolupracovnice ČRo.

mta, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme