Řekové znovu vstoupili do generální stávky kvůli vládním škrtům

Řecko opět ochromila generální stávka. Dva největší odborové svazy v zemi tak reagovaly na další plánovanou návštěvu věřitelů, kteří by měli do Atén přijet příští týden. Zahraniční věřitelé tlačí na vládu, aby dodržovala slíbená úsporná opatření a prosadila privatizaci státních podniků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka v Řecku

Stávka v Řecku | Foto: Pavla Smetanová

Do stávky se zapojili zaměstnanci aténského metra, tramvají a vlaků. Jen některé dopravní prostředky zůstávají v omezeném provozu, aby mohly svážet stávkující občany k protestním akcím.

Ochromena je i lodní doprava v celém Řecku. Městská doprava v Aténách funguje s problémy. Kromě dopravců stávkují také úředníci, učitelé, lékaři a zdravotní personál. Média stávku podpořila už včera, aby dnes mohla vysílat zpravodajství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku informovala tamní spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková-Stamu

Demonstrace v Aténách a dalších řeckých městech se konají za přísných bezpečnostních opatření. Na protesty v centru řecké metropole dohlíží zhruba tři tisíce policistů.

Hlášeny jsou i první střety. V hlavním městě začali zakuklení anarchisté po policistech házet kamení a lahve. Policie demonstranty rozháněla slzným plynem.

Stávka bude probíhat celý den, její hlavní část před před parlamentem v Aténách však už skončila. Ta proběhla v klidu. Účast podle odborů nebyla taková, jakou očekávaly. Možná i proto, že stávek je v Řecku tolik.

„Veřejnost má velký problém protože těch stávek jsou opravdu stovky. Loni jich bylo za celý rok přes 700 a lidé hlavně v městské dopravě mají velký problém," popsala spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu. Lidé prý žádají odboráře, aby našly nějaký jiný způsob boje proti škrtům a jiný způsob vyjednávání s vládou.

Lékem budou až investice. Ty zatím nepřicházejí

Řekové protestují proti drastickým škrtům, snižovaní sociálních dávek a hromadnému propouštění zaměstnanců.

Odboráři mají vládě za zlé další snižování platů, které za poslední tři roky klesly už o zhruba 30 procent. Řekové navíc požadují, aby vláda zarazila růst nezaměstnanosti, která se letos vyšplhala na 27 procent. Mnoho lidí žije pod hranicí chudoby.

Vlnu pobouření vzbudilo jednání kabinetu premiéra Antonise Samarase o dalším snížení minimální mzdy. Samaras se přitom snaží uklidnit veřejnost a tvrdí, že nejhorší období má Řecko už za sebou.

Stávka v Řecku | Foto: Pavla Smetanová

Dorňáková-Stamu popisuje, že obyčejní lidé jsou zklamaní. Vláda snižuje platy a penze, ale zatím se jí nepodařilo podchytit obrovské daňové úniky. „Nepodařilo se jí nastavit nějakou stabilní daňovou politiku, takže investice do země zatím nepřicházejí,“ uvedla solupracovnice Českého rozhlasu.

Právě investice jsou podle ekonomů jediným lékem na krizi v Řecku, ty ale nepřijdou, dokud nebude v Řecku stabilní politika.

„Zásadní věc je, že Řecký stát musí splatit své několikamiliardové dluhy řeckým malým obchodníkům a dodavatelům například do zdravotnictví. Jestliže tak neučiní, peníze se do reálné ekonomiky nevrátí a nezaměstnanost a krach malých a středních firem bude dál pokračovat,“ uzavřela Dorňáková-Stamu.

Přehled zemí EU, v nichž v souvislosti s hospodářskou krizí a úspornými balíčky v poslední době padla vláda | Foto: ČTK

Soňa Dorňáková Stamu, Pavla Smetanová, Vojtěch Kouřímský, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme