Rektoři polských vysokých škol uvažují o zavedení školného

Jedině zavedení školného může zlepšit kvalitu výuky a zajistit rovný přístup k vzdělání. Tvrdí to rektoři polských vysokých škol, kteří v těchto dnech jednají na konferenci rektorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jagellonská univerzita v Krakově

Jagellonská univerzita v Krakově | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Vysoké školy nemají peníze na to, aby zaplatily nejlepší odborníky, modernizovaly zařízení a udržely v chodu koleje. Takové argumenty pro zavedení školného padají na konferenci rektorů. Většina studentů už de-facto školné platí, jen se tomu říká jinak, dodávají účastníci konference.

Podle rektora Jagellonské univerzity v Krakově Karla Musiola školné neprohloubí rozdíly, ale naopak vyrovná šance studentů. Ke vzdělání bude mít přístup každý. Banky by měly za pomoci státu připravit program levných půjček. Studenti ale argumentují ústavou, která praví, že vzdělání je v Polsku bezplatné.

Někteří experti upozorňují na nebezpečí dluhové pasti. Absolvent bude po škole splácet školné, hypotéku na byt a jeho zařízení a z dluhů už se do konce života nedostane.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme