Evropská komise povolila podávání remdesiviru pacientům s těžkým průběhem nemoci covid-19

Evropská komise povolila podmínečné použití remdesiviru pro pacienty s covidem-19. V pátek oznámila, že lék bude možné podávat lidem s těžkým průběhem nemoci. Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise povolila podmínečné použití remdesiviru pro pacienty s covidem-19. | Zdroj: Profimedia

Evropská léková agentura už v červnu po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek podmínečně k léčbě schválen. Lék má být podáván pacientům starším 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku. Proti covidu-19 zatím neexistuje žádný oficiálně schválený lék ani vakcína.

Firma Gilead stanovila cenu léku remdesivir, pětidenní kůra vyjde na více než 55 tisíc korun

Číst článek

Remdesivir měl původně sloužit jako lék pro nemocné s ebolou, jeho účinky však byly jen malé. V případě covidu-19 nejsou jeho účinnost a případné vedlejší účinky plně objasněny. Gilead Sciences má tato data dodat do prosince.

Poptávka po remdesiviru prudce stoupá, protože výsledky studií jsou slibné. Ukázaly, že pacienti, kteří lék dostávají, se zotavují rychleji a jejich hospitalizace je kratší.

Tento týden se objevila zpráva, že USA hodlají nakoupit téměř veškerou produkci remdesiviru Gileadu a že Evropská komise s firmou jedná o zajištění léku pro Evropskou unii. Německo a Británie ohlásily, že mají zatím dostatečné zásoby.

Mimo USA má výrobní licenci devět firem. Česká republika povolila podávat remdesivir zatím do konce února 2021. Gilead Sciences tento týden ohlásila, že ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích bude stát dávka použitelná k pětidenní léčbě 2340 dolarů, v přepočtu zhruba 55 800 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme