Nově otevřené Muzeum egyptské civilizace zatím láká hlavně místní. Mumie faraonů čeká sterilizace

Návštěvníci Muzea egyptské civilizace nad virtuální tabulí s exponátem | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Dvaadvacet královských mumií, které v sobotu slavnostně projely ulicemi Káhiry, se připravuje na vystavení na novém místě. V právě otevřeném Muzeu egyptské civilizace si je návštěvníci budou moci prohlédnout od 18. dubna. Samotné muzeum už ale vítá veřejnost už od neděle. Na novou expozici se zatím chodí dívat hlavně Egypťané. Úřady ale doufají v brzký návrat i cizích turistů.

Od stálého zpravodaje Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mumie dorazily v pořádku, teď se pracuje na jejich sterilizaci. Nejdřív jsme je tedy vyjmuli z pouzder, ve kterých je přivezli, a postupně je připravujeme na expozici v sále královských mumií,“ popisuje pro Radiožurnál Ahmad Ghonajm, výkonný ředitel Národního muzea egyptské civilizace.

Veřejnosti je zatím otevřený jen hlavní sál, vysoká čtvercová místnost s krásně nasvícenými vitrínami. Uprostřed sálu je široký kruhový průhled do suterénu, o kousek dál dolů vedou schody, které jsou zatím zapáskované. Právě tam čeká na oficiální otevření velká umělá faraónská hrobka, v níž budou vystavené královské mumie 18 panovníků a čtyř panovnic. 

Přehrát

00:00 / 00:00

V Káhiře se veřejnosti otevřelo nové Muzeum egyptské civilizace. Právě tam našlo nový domov 22 královských mumií, které v sobotu slavnostně projely ulicemi metropole

„Sál bude vypadat jako hrobka v Údolí králů. Tlumené nasvícení a černé stěny budou v návštěvníkovi vzbuzovat pocit, že je skutečně uvnitř hrobky. Vedle mumií budou součásti výbavy, které se našly, budou tam rakve, ve kterých byly pohřbené, a také vysvětlení, co bylo příčinou smrti toho kterého panovníka,“ vysvětluje Ghonajm.

„Velké egyptské muzeum v Gíze bude zaměřená na faraónskou civilizaci, poklad krále Tutanchamóna se stane jeho ikonou. Ovšem naše muzeum se nesoustředí na samotnou faraónskou civilizaci, jak vidíte. Pojednává o egyptské civilizaci ve všech jejích obdobích.“

Expozice Muzea egyptské civilizace zatím není nijak rozsáhlá. Kolem dokola hlavního sálu prochází návštěvník jednotlivými obdobími Egypta, počínaje prehistorickým obdobím, které znázorňuje vitrína s pazourky a kosterními lidskými ostatky, přes období Staré říše s exponáty třeba podobizen různých faraónů, pohřebních výbav a podobně, přes řecko-římské, islámské, až po moderní období Egypta.

Vidět tedy lze příběh celé egyptské historie s výběrem typických exponátů pro dané období. Už teď je ale jasné, že hlavním lákadlem nového muzea bude právě expozice 22 mumií slavných faraónů.

Faraoni lákají

Dny po jejich příjezdu a slavnostním otevření bylo v muzeu úplně plno. Návštěvníky byli hlavně Egypťané, v menší míře i cizinci. Vstupné bylo snížené na polovinu.

„Viděl jsem muzeum v přenosu z procesí mumií. Hodně se mi líbí. Je to vůbec první muzeum v Egyptě v tomto moderním designu. Podobné možná bude Velké egyptské muzeum v Gíze, až se otevře. Ale zatím tu nic podobného není,“ vypráví strojní inženýr Amr.

Spolu s ním přišla jeho maminka, starší paní v šátku, která je pro změnu inženýrkou zemědělskou – jak ovšem říká, šťastně v důchodu. Sobotní procesí si prý hodně užila. „Byl to prostě pocit hrdosti na naši zemi a na naše dávné předky. A na to, že umíme udělat tak pěkné muzeum. Měla jsem obrovskou radost, opravdu,“ říká.

Podle Amra vztah ke staroegyptské civilizaci v poslední době v Egyptě sílí: „Bylo to výborné, celá ta událost ukázala světu, že dokážeme udělat něco dobrého, něco na úrovni. Kromě toho tu nikdy předtím nebyla taková hrdost na naši staroegyptskou civilizaci, jako je teď.“

Muzeum egyptské civilizace ještě čeká řada dodělávek. Zahradníci dokončují zatím nepřístupnou obrovskou zahradu kolem jezera. Ladí se také organizace parkování.

Už za dva týdny muzeum ukáže svůj největší magnet: královské mumie Ramesse II., královny Hatšepsut a dalších velikánů v jejich novém domově.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme