Arméni předají Ázerbájdžánu poslední nárazníkový okres v Náhorním Karabachu

Ázerbájdžán v pondělí o půlnoci převezme kontrolu nad Lačinským okresem Náhorního Karabachu. Jde o poslední velké území, které Arméni museli odevzdat na základě dohody o příměří v Karabachu z 9. listopadu.

Od zpravodaje z místa Lačin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osud Lačinu stále není jasný, protože podle ázerbajdžánské strany má toto město připadnout Ázerbájdžánu. Jenomže přes Lačin vede koridor, který spojuje Arménii s Náhorním Karabachem, proto tam budou i nadále rozmístěná na každém kroku ruská vojska.

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky, které propukly 27. září, ukončila dohoda dosažená v noci na 10. listopadu. Tato dohoda zaručila Ázerbájdžánu značné územní zisky, ale umožňuje přežít samé horské enklávě, pod dohledem skoro 2000 ruských vojáků, připomíná agentura AFP.

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků.

Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme