Svatba za zvuků války. Arméni se nevzdávají svých tradicí, a to ani v raketou poškozeném chrámu

Už měsíc zuří válka kolem arménské enklávy Náhorní Karabach v Ázerbájdžánu. Tamní arménské obyvatelstvo se ale nechce vzdát ani svého území, ani tradičních zvyklostí. A k těm patří i svatby. Dokonce i v chrámu, který nedávno těžce poškodila raketa odpálená z Ázerbájdžánu. Na první takové svatbě od začátku konfliktu se nacházel i zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Šuša (Náhorní Karabach) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První arménská svatba od začátku konfliktu v Náhorním Karabachuv v raketou poškozeném kostele | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Voják, jehož jméno nebudu říkat, odjel na frontu jako dobrovolník, teď sem přijel a čekáme na nevěstu. Dozvěděl jsem se od něj, že tuto svatbu plánovali dlouho před začátkem války a vybrali si toto datum. I když situace je nesmírně napjatá a nebezpečná, nechtěli datum měnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Dorazína z Náhorního Karabachu

V Chrámu Krista Spasitele slouží mše otec Andrijas. „Ano, toto je první svatba od začátku konfliktu, která se tady bude konat,“ říká. Přijela nevěsta oblečená v arménských vyšívaných bílých šatech s nádhernou, bohatě zdobenou čelenkou. U vchodu do pobořeného chrámu přivítal ženicha a nevěstu kaplan a provedl je směrem k oltáři za zpěvu arménských náboženských písní. V tomto kostele ona a ona složí manželský slib.

I v době válečného konfliktu lidé musejí jíst. V Náhorním Karabachu pečou speciální chleba

Číst článek

Po složení slibu si on, voják karabašské armády, a ona, Marie, vypili první společný manželský pohár červeného vína. Původně to měla být jen malá svatba pro čtyři lidi. Ženich to neřekl ani rodičům, protože je nechtěl v této době zneklidňovat. O jejich svatbě se ale vzhledem k počtu novinářů dozví celý svět.

Zvláštní obřad, na kterém byli ženich, nevěsta, kněz, jejich přátelé v uniformách, ale také několik desítek novinářů z celého světa jako nečekaní svatební hosté, byl u konce. Drobná exploze, která se ozvala, nebyla nebezpečná – byla to zátka od šampaňského před chrámem. Taková je arménská svatba za zlověstných zvuků nedaleké války.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme