Nejhlasitější a nejútočnější. Antisystémový kandidát Harabin objíždí v autobuse Slovensko

Ze všech kandidátů je tento nejhlasitější a nejútočnější. Jako hlava státu prý udělá v zemi pořádek. A právě s tímto heslem také objíždí celé Slovensko – autobusem nazvaným Harabiňák. Štefan Harabin – soudce a někdejší ministr spravedlnosti – se v posledních předvolebních průzkumech držel na třetím místě. Právě u něj se ale počítá s největším potenciálem skrytých voličů a také variantou, že se tak může probojovat do druhého kola.

Reportáž Pezinok (Slovensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce slovenského nejvyššího soudu (a jeho bývalý předseda) Štefan Harabin, v současnosti kandidát na prezidenta | Zdroj: Profimedia

„Právo je právo. A toto musíme nastolit. U nás i v Evropské unie. A vyměnit tyto zkorumpované elitáře. Není normální, aby nám nějakého Junckera, kterého vláčí čtyři dny opilého a podpírá ho Šefčovič, ukazovali jako reprezentanta všech Evropanů,“ říká Harabin na setkání s voliči ve slovenském městě Pezinok na jihozápadě země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štefan Harabin. Profil kandidáta na slovenského prezidenta od Pavlíny Nečáskové

Evropská unie není jediné, co Harabin – mírně řečeno – kritizuje. Mluví o vlivech amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose, o zdegenerovaných novinářích a politicích, kteří „v podstatě všichni kradou“.

Obhajuje ruskou anexi ukrajinského Krymu, jako hlava státu chce navrhnout, aby se Rusko stalo součástí NATO, a straší tím, že evropští lídři chtějí na Slovensko poslat statisíce migrantů.

‚Všichni po něm jdou‘

Lidé, ke kterým promlouvá, odcházejí spokojení. „Škoda že má pan Harabin tak málo času, že se nám nemůže věnovat. Protože co naše republika dělá, to se nedá. Třeba toto: paní Čaputovou, což prohlásila sama veřejně, podporuje Soros 250 tisíci eur,“ říká Radiožurnálu pán, jenž si kandidáta na slovenského prezidenta Harabina přišel poslechnout.

Štefan Harabin se v posledních předvolebních průzkumech držel na třetím místě. Debata s voliči v Pezinku | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že byly zodpovězeny všechny otázky, které mě trápí. Že se věnoval spravedlnosti, kterou všichni očekáváme,“ upozorňuje jeho volička s tím, že Štefan Harabin tuto spravedlnost představuje.

„Zdá se, že chce řešit reálný stát... Že mu záleží na právu a chce, aby se dodržovalo. Všichni jdou po něm – média, ostatní politici, takže hlavně proto,“ vysvětluje další z účastníků setkání, proč ho bude volit.

Mečiarova pravá ruka

Štefan Harabin slibuje, že zkrátka bude lépe. Že bude víc peněz i větší jistoty a že se nebude krást.

V současnosti představuje na Slovensku antisystémového kandidáta, přesto ze systému vzešel. Jako pravá ruka Vladimira Mečiara byl předsedou Nejvyššího soudu, poté ministrem spravedlnosti ve vládě Roberta Fica. 

Být novou tváří je slabost i přednost. Zuzana Čaputová se voličům představuje, útočit na rivaly nechce

Číst článek

Podle politického komentátora Marian Leška se v obou dvou funkcích pohyboval za hranou zákona.

„Potíral a pronásledoval opozici. Jako ministr spravedlnosti se vyžíval v tom, že vyvolával disciplinární řízení proti lidem, kteří nesouhlasili se způsobem, jakým řídí justici. A že u toho porušoval zákon, že zbavoval funkcí soudců lidi, u kterých to vůbec nebylo oprávněné, bylo to nejmenší, čeho se dopouštěl,“ přibližuje minulost současného prezidentského kandidáta.

Harabin sám v minulosti několikrát čelil disciplinárnímu řízení, sepisovaly se kvůli němu petice a protestovalo v ulicích. V posledních letech se ale jeho tvář přesunula na internet, kde své názory sděluje jako videobloger.

A šíří je i na cestách Harabiňákem, autobusem podobným Zemákovi, který přinesl na konci devadesátých let v předvolební kampani štěstí Miloši Zemanovi.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme